PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kasa fiskalna aż do zużycia

09-04-2013, 00:01
Kasa fiskalna aż do zużycia (fot.: Andrzej Wawok/PTWP)
Kasa fiskalna aż do zużycia (fot.: Andrzej Wawok/PTWP)
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia.

W takim przypadku dentysta powinien natomiast dysponować kasą rejestrującą, w szczególności posiadającą wystarczającą pamięć, odpowiednią do profilu prowadzonej przez niego działalności (co nie jest nowym wymogiem). Obowiązek  umieszczania NIP nabywcy (na jego żądanie) na paragonie będzie dotyczył tylko kas, które umożliwiają taką funkcję.

Rozporządzenie wskazuje, że z upływem 30 września 2013 r. podatnicy będą zobowiązani w pełni realizować, przewidziany w przepisie, wymóg wskazywania nazwy, która pozwoli na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi. Resort finansów podkreśla przy tym, że nie jest prawdą, iż obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

Z uwagi jednak na niejednolitą praktykę stosowania wyżej opisanego wymogu przez podatników, MF doprecyzowało przepisy na potrzeby tych przedsiębiorców, którzy prowadzili ewidencję niepozwalającą na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług oraz przewidziało okres aż 6 miesięcy na dostosowanie się do obowiązujących zasad.

Kasa fiskalna  - identyfikacja towarów i usług

Przepisy nowego rozporządzenia doprecyzowują także konieczność zamieszczenia na paragonie nazwy towaru, tak aby był on jednoznacznie identyfikowalny. Sposób jednoznacznego" identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem towarów i usług, jakie podatnik oferuje. O problemie szeroko informowaliśmy już na łamach infoDENT24.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kasa fiskalna   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH