• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest poważny spór o udzielanie świadczeń z zakresu specjalizacji

ms
11-10-2016, 09:04
Jest poważny spór o udzielanie świadczeń z zakresu specjalizacji Specjalizacja - warunkiem świadczenia określonych usług stomatologicznych?
Co z udzielaniem przez lekarza dentystę świadczeń z zakresu określonej dziedziny bez posiadania specjalizacji z tej właśnie dziedziny? Powstał spór, wynikły ze stanowiska jednego z towarzystw naukowych, które twierdzi, że takiej możliwości nie ma.

Dylemat ten nie od dzisiaj rozpala dyskusję w środowisku lekarzy dentystów. Tym razem zwolennicy restrykcji podzielili się swoją opinią z jednym z pacjentów, który chciał wiedzieć, czy leczący go lekarz dentysta miał prawo to czynić, o ile w zakresie udzielanego świadczenia nie posiadał specjalizacji (chociaż takowa istnieje).

Stało się. Pacjent, w postaci stanowiska naukowców, dostał dość znaczący oręż w walce, którą zapewne zechce poprowadzić z dentystą. Dentysta ten zaś szuka rady i pomocy w swojej izbie lekarskiej.

Nic więc dziwnego, że Komisja Stomatologiczna ORL WIL otrzymała zapytanie dotyczące zakresu uprawnień zawodowych stomatologów. Do pytania dołączona została kopia korespondencji pacjenta z zarządem jednego z towarzystw naukowych, w której to korespondencji przedstawiciel naukowego środowiska wyraża pogląd, iż bez posiadania specjalizacji w określonej dziedzinie, nie można udzielać świadczeń zdrowotnych z zakresu tej dziedziny. Teza ta została przez towarzystwo naukowe poparta treścią art.17 ust.2 i art.58 ust.1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Komisja Stomatologiczna WIL pyta zatem:

1) Czy z przywołanych przepisów można wywieść zakaz udzielania świadczeń z zakresu określonej dziedziny bez posiadania specjalizacji z tej dziedziny?

2) Czy jakikolwiek inny przepis prawa powszechnie obowiązującego z gruntu wyłącza uprawnienie lekarza dentysty do udzielenia takiego świadczenia?

Na pytania te, zadane przez Andrzeja Cisło, wiceprezesa ORL WIL, przewodniczącego Komisji Stomatologicznej WIL, odpowiedziała w stanowisku prawnym Anna Piotrowska – Musioł, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski.

(cała korespondencja na stronie WIL)

Stanowisko jest rozbudowane, ale teza dość czytelna: o żadnych restrykcjach nie może być mowy.

Z pewnością taka wykładnia znajdzie jednak oponentów, którzy bronić będą zdobytej wiedzy i doświadczenia – co ważne usankcjonowanych egzaminami państwowymi. W ich opinii, niektóre świadczenia powinny realizowane przez reprezentantów określonej specjalności.

STANOWISKO PRAWNE

Gwoli przypomnienia, pytania były takie:

1. czy z art. 17 ust. 2 i art. 58 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (zwanej dalej: u.z.I.), można wywieść zakaz udzielania świadczeń z zakresu określonej dziedziny bez posiadania specjalizacji z tej dziedziny?

2. czy jakikolwiek inny przepis prawa powszechnie obowiązującego, wyłącza uprawnienie lekarza dentysty do udzielenia takiego świadczenia?

Ad. 1

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 2 u.z.I.:

SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.