PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest poważny spór o udzielanie świadczeń z zakresu specjalizacji

ms
11-10-2016, 09:04
Jest poważny spór o udzielanie świadczeń z zakresu specjalizacji Specjalizacja - warunkiem świadczenia określonych usług stomatologicznych?
Co z udzielaniem przez lekarza dentystę świadczeń z zakresu określonej dziedziny bez posiadania specjalizacji z tej właśnie dziedziny? Powstał spór, wynikły ze stanowiska jednego z towarzystw naukowych, które twierdzi, że takiej możliwości nie ma.

Dylemat ten nie od dzisiaj rozpala dyskusję w środowisku lekarzy dentystów. Tym razem zwolennicy restrykcji podzielili się swoją opinią z jednym z pacjentów, który chciał wiedzieć, czy leczący go lekarz dentysta miał prawo to czynić, o ile w zakresie udzielanego świadczenia nie posiadał specjalizacji (chociaż takowa istnieje).

Stało się. Pacjent, w postaci stanowiska naukowców, dostał dość znaczący oręż w walce, którą zapewne zechce poprowadzić z dentystą. Dentysta ten zaś szuka rady i pomocy w swojej izbie lekarskiej.

Nic więc dziwnego, że Komisja Stomatologiczna ORL WIL otrzymała zapytanie dotyczące zakresu uprawnień zawodowych stomatologów. Do pytania dołączona została kopia korespondencji pacjenta z zarządem jednego z towarzystw naukowych, w której to korespondencji przedstawiciel naukowego środowiska wyraża pogląd, iż bez posiadania specjalizacji w określonej dziedzinie, nie można udzielać świadczeń zdrowotnych z zakresu tej dziedziny. Teza ta została przez towarzystwo naukowe poparta treścią art.17 ust.2 i art.58 ust.1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Komisja Stomatologiczna WIL pyta zatem:

1) Czy z przywołanych przepisów można wywieść zakaz udzielania świadczeń z zakresu określonej dziedziny bez posiadania specjalizacji z tej dziedziny?

2) Czy jakikolwiek inny przepis prawa powszechnie obowiązującego z gruntu wyłącza uprawnienie lekarza dentysty do udzielenia takiego świadczenia?

Na pytania te, zadane przez Andrzeja Cisło, wiceprezesa ORL WIL, przewodniczącego Komisji Stomatologicznej WIL, odpowiedziała w stanowisku prawnym Anna Piotrowska – Musioł, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski.

(cała korespondencja na stronie WIL)

Stanowisko jest rozbudowane, ale teza dość czytelna: o żadnych restrykcjach nie może być mowy.

Z pewnością taka wykładnia znajdzie jednak oponentów, którzy bronić będą zdobytej wiedzy i doświadczenia – co ważne usankcjonowanych egzaminami państwowymi. W ich opinii, niektóre świadczenia powinny realizowane przez reprezentantów określonej specjalności.

STANOWISKO PRAWNE

Gwoli przypomnienia, pytania były takie:

1. czy z art. 17 ust. 2 i art. 58 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (zwanej dalej: u.z.I.), można wywieść zakaz udzielania świadczeń z zakresu określonej dziedziny bez posiadania specjalizacji z tej dziedziny?

2. czy jakikolwiek inny przepis prawa powszechnie obowiązującego, wyłącza uprawnienie lekarza dentysty do udzielenia takiego świadczenia?

Ad. 1

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 2 u.z.I.:

SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje  

POLECAMY W SERWISACH