• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest poważny problem ze zgodą rodziców na leczenie stomatologiczne dzieci

ms
27-03-2018, 09:51
Jest poważny problem ze zgodą rodziców na leczenie stomatologiczne dzieci Zgoda rodziców na leczenie stomatologiczne dziecka (foto: pixabay)
Jest dobrze, jak jest dobrze. W jednej ze szkół na poznańskich Ratajach wszystkim dzieciom wykonano zabieg lakierowania zębów. Powstało pytanie czy nastąpiło to w oparciu o wymaganą zgodę, czy może bez niej.

„Wyrażam zgodę na objecie dziecka programem edukacyjnym i profilaktyką próchnicy" i podpis rodzica. Wystarczy? Zdecydowanie nie – przekonała się o tym dentystka, która uczniom w jednej ze szkół na poznańskich Ratajach na podstawie takiej zgody wykonała zabieg lakierowania zębów.

Do szkoły tej chodzą dzieci  Justyny Sochy z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Aktywistka tego Stowarzyszenia zdecydowanie twierdzi, że nie wyrażała zgody na taki zabieg.

- Informacja przedkładana rodzicom do podpisu o treści "Wyrażam zgodę na objecie dziecka programem edukacyjnym i profilaktyką próchnicy" – nie jest zgodą na zabieg medyczny – zdecydowanie twierdzi Justyna Socha.

Takim zabiegiem – w przekonaniu – aktywistki „STOP NOP” było wykonanie lakierowania zębów produktem leczniczym zawierającym związki fluoru.

Sprawę Justyna Socha naświetliła w skardze do Rzecznika Praw Pacjenta i przypomina, że zgodnie z art. 192. § 1 Kodeksu Karnego: Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 § 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Więcej: gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   zgoda na leczenie  

POLECAMY W SERWISACH