PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jedno upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną

02-08-2013, 00:01
Jedno upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną (foto: Fotolia/PTWP)
Jedno upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną (foto: Fotolia/PTWP)
Upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną jest zagadnieniem, które nie spędza snu z powiek świadczeniodawców realizujących usługi stomatologiczne, nie oznacza to jednak, że nie warto wiedzieć jak w konkretnej sytuacji się zachować. Tym bardziej, że o obowiązującym prawie informuje osoby składające takie oświadczenia Rzecznik Praw Pacjenta.

Przypomina on, że oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji medycznej jest skuteczne również w innym podmiocie leczniczym niż ten, w którym zostało złożone.

Nie ma racjonalnego powodu, aby traktować oświadczenie pacjenta upoważniające wskazaną przez niego osobę do uzyskiwania jej dokumentacji, jako sporządzone tylko na użytek świadczeniodawcy, który rozpoczął leczenie i który dysponuje takim oświadczeniem dołączonym do założonej dokumentacji medycznej.

Stanowisko to Rzecznik Praw Pacjenta oparł na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn., akt akt VII SAB/Wa 201/12). Sędziowie WSA stwierdzili, że oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji medycznej jest skuteczne również w innym podmiocie leczniczym niż ten, w którym zostało złożone. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH