• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jałowe dyskusje wokół udostępniania dokumentacji medycznej

ws
11-01-2016, 11:22
Jałowe dyskusje wokół udostępniania dokumentacji medycznej CO z dokumentacją medyczną? (foto: pixabay)
NRL twierdzi, że pacjent nie może żądać od świadczeniodawcy wydania oryginału dokumentacji medycznej, Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że może, a sądy? Raz są po stronie NRL, raz popierają RPP. Prawnicy także zajmują głos w tej sprawie.

Świadczeniodawcy, blokując pacjentom dostęp do oryginałów dokumentacji medycznej, mogą powoływać się na stanowisko NRL oraz na część orzecznictwa sądowego (np. na wyrok WSA w Warszawie z 1 lipca 2015 roku sygn. akt VII SA/Wa 724/15).

Wobec jednak niejednoznacznego orzecznictwa może się zdarzyć, że w konkretnej sprawie sąd stanie po stronie pacjenta.

Michał Grabiec, radca prawny, wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, zajmujący się prawem medycznym, zastanawia się, że być może warto wprowadzić jednolite i niebudzące wątpliwości brzmienie przepisów. Ważne, aby umożliwić dostęp do oryginalnej dokumentacji pacjentom, przy jednoczesnym wprowadzeniu rozwiązań uniemożliwiających zgubienie dokumentacji medycznej przez zainteresowanych jej pozyskaniem.

- Problem zniknąłby, gdyby ustalić kto jest podmiotem uprawnionym do żądania wydania oryginału dokumentacji medycznej. Dokładnie należałoby określić czy w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta takim podmiotem jest pacjent czy nie - twierdzi prawnik.

Michał Grabiec słusznie zauważa, że należałoby zachować pełną dostępność do dokumentacji medycznej dla pacjenta, ale także uwzględnić obawy NRL, dotyczące m.in. ewentualnego zgubienia dokumentacji medycznej przez pacjenta.

Jest nad czym myśleć.

Więcej blogoprawachpacjenta.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH