PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak zamienić praktykę dentystyczną w podmiot leczniczy

kan
06-09-2017, 08:17
Jak zamienić praktykę dentystyczną w podmiot leczniczy W jaki sposób i po co zmieniać indywidalną praktykę stomatologiczną w podmiot leczniczy? (fot. pixabay)
Od czego warto zacząć przekształcenie indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy i w jaki sposób to przeprowadzić, pisze Marcin Batyński radca prawny specjalizujący się w  
w procesie przekształceń przedsiębiorstw.

Niekiedy dentysta prowadzący indywidualną praktykę stomatologiczną chce ją przekształcić w podmiot leczniczy. Stoi za tym zwykle kilka powodów, m. in. to że podmiot leczniczy może zatrudniać innych dentystów, a także łatwiej przy takiej formie działalności zawierać kontrakty z NFZ, wyjaśnia Marcin Batyński

Istnieje kilka różnych form działalności:

- jednoosobowa działalność gospodarcza,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółka jawna,
- spółka cywilna,
- spółka partnerska.

Wybór narzuca kolejny krok i odpowiednio do wybranej formy przedsiębiorstwa należy zarejestrować podmiotu w CEIDG lub w KRS.

Dokonując wyboru formy udzielania świadczeń zdrowotnych, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

- czy w ramach podmiotu leczniczego mają być zatrudniani inni lekarze?
- czy poza podmiotem leczniczym dentysta ma zamiar prowadzić praktykę stomatologiczną?
- czy prowadząc podmiot leczniczy dentysta zatrudni się jako pracownik w innym podmiocie leczniczym?
- czy w przyszłości będzie nawiązywana współpraca z innymi osobami?

Po rejestracji podmiotu w CEIDG lub w KRS podmiot ten powinien zapewnić sobie pomieszczenia, gdzie będzie wykonywana działalność lecznicza. Pomieszczenia mają spełniać warunki ogólnoprzestrzenne, sanitarne, instalacyjne opisane w rozporządzeniach. InfoDENT24 informował na ten temat w cyklu artykułów.

Kolejnym krokiem będzie zawarcie umowy ubezpieczenia OC – ma ona objąć szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych.

Ostatnim krokiem będzie złożenie wniosku o wpis podmiotu leczniczego do rejestru prowadzonego przez wojewodę. Wojewoda ma obowiązek dokonania wpisu w terminie 30 dni od prawidłowego złożenia wniosku.

Działalność leczniczą można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru. Jeżeli wojewoda nie dokonał wpisu po upływie 30 dni od prawidłowego złożenia wniosku, działalność leczniczą można zacząć po upływie 40 dni od złożenia wniosku – po uprzednim zawiadomieniu wojewody na piśmie o rozpoczęciu działalności, radzi radca prawny  Marcin Batyński.

Więcej: przeksztalceniewspolkezoo.pl

Czytaj także: Zakładasz praktykę stomatologiczną? Uważaj na przepisy!
Blaski i cienie instalacji wewnętrznej
Gabinet dla niepełnosprawnego

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH