PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak wystawić e-zwolnienie, gdy brak dostępu do internetu

en
01-02-2018, 12:20
Jak wystawić e-zwolnienie, gdy brak dostępu do internetu Jak wystawić e-zwolnienie przy braku internetu (fot. pixabay)
Gdy brakuje połączenia internetowego, nie ma możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP, dentysta może wystawić zaświadczenie lekarskie na formularzu wydrukowanym z systemu.

W takich sytuacjach dentysta może skorzystać z formularzy zaświadczeń lekarskich wydrukowanych wcześniej z systemu. Każdy wydrukowany formularz ma  identyfikator (serię i numer) i jest  zarejestrowany w systemie. Wystawione na nim zwolnienie nie  zawiera numeru statystycznego choroby. Niezbędne dane i informacje dentysta uzyskuje od pacjenta.

W dniu badania lekarz przekazuje pacjentowi  zaświadczenie ze swoją pieczątką i podpisem. Pacjent musi je przekazać płatnikowi składek, nawet jeżeli ma on profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.

Po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego na formularzu wydrukowanym z systemu dentysta ma obowiązek wprowadzić je do systemu w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia zwolnienia na wydrukowanym formularzu. Jeżeli wprowadzenie do systemu i przekazanie e-ZLA w terminie 3 dni nie będzie możliwe (np. gdy nie ma dostępu do internetu), lekarz przekazuje je nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od ustania przyczyn, które uniemożliwiają przekazanie zaświadczenia.

Jeżeli w zaświadczeniu lekarskim wystawionym na formularzu  wydrukowanym z systemu  popełniono błąd i został on stwierdzony w dniu badania w obecności pacjenta, to lekarz informuje go o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia oraz przekazuje nowe. Lekarz przesyła informację o stwierdzeniu nieważności formularza zaświadczenia lekarskiego do ZUS. 

Więcej: zus.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-Zdrowie   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH