PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak wybrać platformę EDM - wskazówki lekarzy

wildent.org.pl/ŁS
05-02-2015, 10:39
Jak wybrać platformę EDM - wskazówki lekarzy EDM przysparza o ból głowy już na etapie wyboru odpowiedniej platformy (fot. Fotolia/PTWP)
Przy zawieraniu umowy z dostawcą platformy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, warto zawrzeć zapis zobowiązujący dostawcę do zapewnienia wszystkich wymaganych przepisami funkcjonalności na dzień instalacji oraz utrzymywania tego stanu – rekomendują członkowie Zespół ds. EDM Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

To pierwsza rekomendacja Zespołu, dla niezdecydowanych jeszcze w kwestii zakupu systemu obsługi EDM. Lekarze z WIL, pod kierownictwem lek. dent. Andrzeja Cisło, w 2014 r. i 2015 r. zwrócili się do różnych firm tworzących oprogramowanie dla przychodni medycznych z ankietą. Pytają w niej m.in. o to czy: produkty spełniają wymogi określone przez obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia z grudnia 2010 r., oprogramowanie umożliwia pracę wielostanowiskową, serwer przechowujący dane zlokalizowany ma być w poradni, czy ma być to serwer zdalny, program daje możliwość zdefiniowania własnych szablonów wizyt i procedur?

Czytaj także: WIL szuka najlepszej platformy do EDM 

W najnowszej rekomendacji Zespół ds. EDM zwraca uwagę, że prowadzenie dokumentacji w sposób niezgodny z przepisami może w przypadku kontroli narazić prowadzącego dokumentację na konsekwencje ze strony organu rejestrowego lub kary umowne ze strony Funduszu (w przypadku świadczeniodawców NFZ) . Wyciągnięcie konsekwencji przez wymienione organy jest możliwe nawet w przypadku braku ewidentnej szkody pacjenta.

Członkowie Zespołu uważają, że lekarze i lekarze dentyści, przy zawieraniu umowy z dostawcą platformy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, powinni ubiegac się o zapis zobowiązujący dostawcę do zapewnienia wszystkich wymaganych przepisami funkcjonalności na dzień instalacji oraz utrzymywania tego stanu

- Wymóg taki jest jak najbardziej racjonalny, w szczególności jeśli dostawca będzie proponował płatne aktualizacje. "Płatna aktualizacja" nie oznacza sama w sobie ,że będą zaktualizowane wszystkie wymogi. Warto domagać się zapisu, że aktualizacje będą obowiązkowo dostosowywać oprogramowanie do aktualnego stanu prawnego. Ze strony dostawcy umowa zawierana z odbiorcą też jest umową długofalową, przychody z jej tytułu w większości wypadków nie będą jednorazowe, więc od dostawców oczekuje się, że ze swej strony potraktują ten układ na zasadzie symetrii praw i obowiązków - czytamy w rekomendacji.

Więcej: wildent.org.pl/upload/edm/

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH