• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak udostępniać dokumentację medyczną

en
02-05-2016, 10:06
Jak udostępniać dokumentację medyczną Bezpieczne zasady udostępniania dokumentacji (fot. pixabay)
Pacjenci najczęściej chcą dostać do ręki kopię dokumentacji medycznej poświadczoną "za zgodność" z oryginałem, jednak czasami występują o jej udostępnienie na miejscu. Jak zatem to zorganizować?

Po pierwsze pacjent może przeglądać dokumentację tylko w siedzibie podmiotu leczniczego. Nie ma prawa żądać dostarczenia jej poza gabinet. Pomieszczenie, w którym będzie udostępniana dokumentacja powinno być odosobnione i zamykane, by nie miały do niej wglądu osoby nieupoważnione. 

Dentysta jest zobowiązany do ochrony dokumentacji medycznej przed zniszczeniem. Dlatego zanim będzie ona udostępniana warto sporządzić krótki protokół. Protokół powinien stwierdzać jakie dokumenty otrzymuje pacjent do wglądu, ile mają stron, czy zawierają dodatkowe materiały w postaci zdjęć RTG, czy badań krwi.

Po tym jak pacjent lub osoba przez niego upoważniona zakończą przeglądanie dokumentacji warto spisać dalszą cześć protokołu, by mieć pewność, że nic z dokumentacji nie zostało zabrane, ani dołożone, czy dopisane.

Tyle że udostępniając dokumentację narażamy się na to, że zostanie ona sfotografowana telefonem, ale tego już niestety uniknąć się nie da.
Za wgląd do dokumentacji medycznej nie pobiera się opłat.

Więcej: dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH