PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak stwierdzić chorobę zawodową asystentki stomatologicznej

ms
25-08-2017, 09:57
Jak stwierdzić chorobę zawodową asystentki stomatologicznej Astma chorobą zawodową asystentki stomatologicznej (foto: pixabay)
W jaki sposób należy zbadać czy asystentka stomatologiczna pracująca w centrum dentystycznym zapadła na chorobę zawodową (astma oskrzelowa) – instruuje WSA w Gliwicach.

Sprawa trafiła do sądu, bo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie stwierdził u pozywającej choroby zawodowej. Taką samą decyzję podjął Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Skarga na decyzje Sanepidu
W uzasadnieniu pozwu asystentka stomatologiczna eksponowała niekonsekwencję lekarzy orzeczników, którzy pierwotnie wywodzili brak podstaw do stwierdzenia astmy oskrzelowej w ogóle – ze względu na brak nieswoistej nadreaktywności oskrzeli, jednak po dostarczeniu zaświadczenia alergologa o rozpoznaniu tej choroby - stwierdzili, że brak nadreaktywności skurczowej oskrzeli u pacjentki leczonej glikokortykosteroidami wziewnymi (aktualnie nie pracującej w narażeniu) nie wyklucza istnienia astmy oskrzelowej.

Skarżąca opisała też przebieg swojego leczenia astmy oskrzelowej wskazując, że w sytuacji nie przyjmowania glikokortykosteroidów objawy astmy oskrzelowej nasilają się. Podkreśliła obowiązek przeprowadzenia pełnej diagnostyki, a nie tylko preparatami dostarczonymi przez pracodawcę. Kwestionowała praktykę przesyłania kolejnych materiałów do oceny tym samym lekarzom, gdyż - w jej ocenie - prowadzi to do niespójności i nierzetelności orzeczeń medycznych stanowiących podstawę rozstrzygnięcia.

Wyrok WSA
W ponownie prowadzonym postępowaniu lekarze orzecznicy powinni ustalić reakcję organizmu skarżącej na preparaty Aerodesin oraz Lizoformina 3000 w testach swoistej prowokacji wziewnej, w aspekcie stwierdzenia choroby zawodowej – astmy oskrzelowej.

Diagnostyka powinna uwzględnić stosowane u skarżącej przez alergologa leki; a w orzeczeniu lekarskim muszą się znaleźć wyjaśnienia dotyczące medycznych aspektów dotyczących ewentualnych interakcji lub podjętych działań - w celu ich wyeliminowania.

Wyjaśnienie tej kwestii jest konieczne w sytuacji, gdy preparaty, których pozywająca używała w trakcie pracy zawodowej - zawierają składnik, który zadaniem lekarzy orzeczników może być przyczyną astmy oskrzelowej.

Ważne, że nie jest kwestionowane istnienie narażenia zawodowego na czynniki alergizujące, a ponadto wykazano rozpoznanie astmy oskrzelowej przez lekarza alergologa z zespołu wojewódzkich poradni specjalistycznych w poradni alergologicznej. Bezsprzeczne jest także wieloletnie leczenie glikokortykosteroidami.

Wyrok WSA w Gliwicach: IV SA/Gl 68/17

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Sanepid   WSA   astma   choroba zawodowa  

POLECAMY W SERWISACH