PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak Śląski NFZ zwraca pieniądze za leczenie za granicą

kan
08-09-2017, 11:07
Jak Śląski NFZ zwraca pieniądze za leczenie za granicą 109904_620_pixabay.jpg
W ubiegłym roku jeden tylko Śląski Wojewódzki Oddział NFZ miał do załatwienia łącznie 8,4 tys. spraw wartości 80 mln zł o zwrot kosztów leczenia, z czego 321 to sprawy leczenia stomatologicznego w jednej tylko placówce medycznej za granicą, informuje Rzeczpospolita.

Ten bilans rozliczeń NFZ z kosztów leczenia za granicą wypłynął przy okazji sprawy, jaką Śląskiemu Oddziałowi NFZ wytoczył niepełnosprawny pacjent. 

Do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach wpłynął wniosek pełnomocnika niepełnosprawnego pacjenta o zwrot kosztów leczenia za terenie Czech. Chodziło o 2 412 zł za świadczenia stomatologiczne (zabieg stomatologiczny został wykonany w znieczuleniu ogólnym). Pacjent przedstawił zaświadczenie, że jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji, pisze Rzeczpospolita.

Sprawa się ciągnęła, NFZ kilkakrotnie żądał uzupełnienia dokumentacji, uznając, że niezbędne jest postępowanie wyjaśniające. W ocenie funduszu zarówno wniosek, jak i załączone dokumenty były niejasne, stwierdzono rozbieżności pomiędzy liczbą wykazanych procedur w dokumentacji medycznej a liczbą procedur wykazanych na fakturze. Konieczny stał się udział punktu kontaktowego do spraw transgranicznej opieki zdrowotnej, działającego w innym niż RP państwie członkowskim UE. 

Jednak pełnomocnik pacjenta zaskarżył NFZ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach  domagając się orzeczenia, że bezczynność funduszu jest rażącym naruszeniem prawa i żądając przyznania od NFZ na rzecz niepełnosprawnego pacjenta odpowiedniej sumy pieniężnej i zasądzenia kosztów postępowania. Już po wniesieniu skargi została wydana decyzja w sprawie wniosku o refundację. Sąd orzekł,  że choć do tej pory dyrektor ŚOW NFZ w Katowicach pozostawał bezczynny, to niezałatwienie sprawy w terminie nie było jednak miejsca z rażącym naruszeniem prawa, relacjonuje gazeta.

Sąd stwierdził, że w 20016 r. jeden tylko Śląski Wojewódzki Oddział NFZ miał do załatwienia 321 spraw dotyczących leczenia stomatologicznego w jednej tylko placówce medycznej za granicą. W większości dotyczyły one osób ubezwłasnowolnionych, względnie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Głównie mieszkańców domów pomocy społecznej z terenu południa Polski.  Skarżących reprezentuje z reguły ten sam profesjonalny pełnomocnik, a sporządzane pisma procesowe różnią się jedynie terminami. Dlatego sąd umorzył postępowanie w zakresie bezczynności, a w pozostałym zakresie oddalił skargę. Odstąpił też od zasądzenia kosztów postępowania.

syg. akt: IV SAB/Gl 94/17

Więcej: rp.pl

Czytaj także: Niepełnosprawni z Polski wyleczą zęby w Czechach

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie za granicą   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH