PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak raportować w zębach przednich zaopatrzenie 3-powierzchniowych ubytków?

wn
09-06-2015, 12:10
Jak raportować w zębach przednich zaopatrzenie 3-powierzchniowych ubytków? Wątpliwości w rozliczeniach z NFZ (foto: freedigitalphotos)
Czy to prawda, że NFZ nie uznaje w zębach przednich 3-powierzchniowych ubytków? Jak w takim razie wpisywać takie ubytki do raportowania, skoro faktycznie wykonało się taką pracę?

Lekarz dentysta, zwracając się z takim pytaniem do OW NFZ w Olsztynie przypomina, że często w zębach przednich do leczenia są ubytki próchnicowe kl. 3 lub 4, obejmujące trzy powierzchnie (np. przedsionkową, mezjalną i podniebienną). Pytający zwraca uwagę na fakt, że ubytek trójpowierzchniowy w zębie przednim jest czasami bardziej pracochłonny niż ubytek 3-powierzchniowy w zębie bocznym.

Odpowiedź Warmińsko - Mazurskiego NFZ:
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego ( Dz. U. z 6 grudnia 2013 r. poz. 1462 ) świadczenie gwarantowane - Całkowite opracowanie i odbudowa rozległego ubytku na trzech powierzchniach - 23.1505 - nie zawiera w swym opisie stwierdzenia MOD - więc może być wykonana w każdym zębie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH