• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak przesunąć specjalizacje w krąg samorządu lekarskiego

ms
24-03-2016, 14:07
Jak przesunąć specjalizacje w krąg samorządu lekarskiego Specjalizacje w gestii samorządu lekarskiego (foto: pixabay)
- Co stoi na przeszkodzie, aby samorząd lekarski mógł brać czynny udział w organizowaniu szkoleń specjalizacyjnych i prowadzić nadzór merytoryczny nad tym szkoleniem – pyta ministra zdrowia poseł Krzysztof Sitarski?

- Dlaczego przepisy wykluczają udział samorządu lekarskiego w ustalaniu warunków akredytacji jednostek szkolących i ocenie spełniania tych warunków przez poszczególne jednostki – zastanawia się Krzysztof Sitarski i oczekuje odpowiedzi od ministra zdrowia.

Poseł przypomina, że przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej wielokrotnie zwracali uwagę na podjęcie inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do zmiany zasad odbywania specjalizacji w taki sposób, aby uczynić ją bardziej dostępną dla lekarzy i lekarzy dentystów, bez uszczerbku dla jakości kształcenia specjalizacyjnego. Samorząd lekarski wielokrotnie deklarował wzięcie odpowiedzialności za szkolenie specjalizacyjne.

Parlamentarzysta chciałby także wiedzieć dlaczego obowiązkowe szkolenia i dyżury nie są finansowane z budżetu państwa i czy w interesie państwa nie powinno być dążenie do zwiększenia dostępności do specjalizacji finansowanych ze środków publicznych, poprzez zwiększenie liczby rezydentur?

Poseł nie poprzestaje na pytaniach, przedstawia podpowiedź: czy, zamiast przeprowadzać procedurę postępowania kwalifikacyjnego na szczeblu wojewódzkim, za pośrednictwem wojewody, nie byłoby bardziej racjonalne i skuteczne utworzenie i wprowadzenie ogólnopolskiego systemu przyznawania miejsc specjalizacyjnych?

W ocenie Krzysztofa Sitarskiego, taki system zwiększałby z pewnością szanse na lepszy, oparty o sprawiedliwe kryteria, nabór na specjalizację. Wobec braku możliwości ubiegania się o miejsce szkoleniowe w więcej niż jednej dziedzinie medycyny, zintegrowany system naboru ułatwiłby ubiegającym się o miejsce szkoleniowe - właściwy wybór dziedziny.

Poseł zastanawia się również na tym dlaczego lekarz i lekarz dentysta mogą odbywać w tym samym okresie tylko jedno szkolenie specjalizacyjne? Według Krzysztofa Sitarskiego to nielogiczne, gdyż wobec narastającego problemu braku lekarzy specjalistów, państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do stworzenia jak najlepszych warunków zdobywania wiedzy specjalistycznej z zakresu medycyny, w tym poprzez likwidację wielu barier, często administracyjnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   rezydentury   poseł  

POLECAMY W SERWISACH