PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak przechowywać i zabezpieczać elektroniczną dokumentację medyczną

kan
25-01-2017, 08:47
Jak przechowywać i zabezpieczać elektroniczną dokumentację medyczną Teoretycznie dysk twardy powinien służyć bezawaryjnie przez 10 lat (fot. pixabay)
Tu potrzebny jest zdrowy rozsądek, ponieważ przepisy nie do końca regulują te kwestie, ocenia adwokat Daniel Anweiler, specjalista w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych.

Głównym przedmiotem troski powinien być nośnik danych. Ma być taki, który nie ulegnie zniszczeniu z upływem czasu. Niestety  awaryjność nośników danych jest obecnie większa niż 10 lat temu. Cyfrowe archiwum wymaga więc ciągłej opieki. Regularnego tworzenia kopii zapasowych, które staje się tak samo ważne, jak ciągłe kopiowanie już zarchiwizowanych danych na nowe nośniki, na wypadek gdyby stare przestały w pewnym momencie działać.

Jeśli dane przechowywane są na serwerach, to okresowe przeglądy oraz stałe utrzymanie ich i serwis powinny być na porządku dziennym. Także przenoszenie danych ze starych serwerów na nowe należy wykonywać zgodnie z zasadami dotyczącymi dokumentacji medycznej.
Ważne jest też, aby przy przenoszeniu danych sprawdzać czy wszystko zostało przeniesione i odpowiednio zapisane oraz zabezpieczone.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj programu, w którym dokumentacja medyczna jest zapisywana. Należy wybrać taki, który nawet po upływie kilkunastu lat pozwoli na jej bezproblemowe odczytanie bez pomocy informatyków, radzi Daniel Anweiler.

Więcej: dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH