• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak posłowie tropią „nieprawidłowości" (w tle jachty NIL raz jeszcze)

smn
21-06-2016, 09:40
Jak posłowie tropią „nieprawidłowości Co posłowie rozumieją przez „luksusowy jacht"? (fot. pixabay)
Z poselskiej interpelacji, skierowanej przez czterech posłów Kukiz’15 do ministra zdrowia, opinia publiczna dowiedziała się, że samorząd lekarski przeznacza składki członków na kupowanie „jachtów znacznej wartości”, zaś minister zdrowia lekką ręką przekazuje NIL kilkunastomilionową dotację. W dodatku NIL zleca prace architektoniczne bez przetargów – pisze Małgorzata Solecka.

- Z zainteresowaniem czekam na odpowiedź MZ, które musi z powagą potraktować poselskie pytania, nawet jeśli na takie traktowanie posłowie nie zasłużyli - pisze Małgorzata Solecka. Posłowie, oczywiście, nie muszą się znać na wszystkim. Ale jeszcze dwie, trzy kadencje temu normą było, że interpelacje w sprawach ochrony zdrowia kierowali posłowie zorientowani w temacie, jeśli poruszane były kwestie systemowe. Fakt, że poseł złożył interpelację, był wydarzeniem – często nagłaśnianym w mediach, i to nie z powodu dziwacznych tez, ale wagi poruszanego tematu. Posłowie tropili nieprawidłowości, ujmowali się za pokrzywdzonymi, wytykali ministrom uchybienia.

Dziś wystarczy jednak jeden rzut oka na liczbę interpelacji (jeden z posłów podpisanych pod interpelacją „jachtową” ma ich na koncie już sto) i ich tematyczny rozrzut, by zorientować się, że liczba nie idzie w parze z jakością. Raczej – tę jakość zabija.

Trudno jest przypominać społeczeństwu, że samorządu nie obowiązują przepisy o zamówieniach publicznych, że samorząd może (ma prawo) wydawać część środków ze składek swoich członków na ich własne potrzeby – choćby to była łódka, z której korzystali sami lekarze, realizujący swoje sportowe pasje?

Małgorzata Solecka przypomina, że Maciej Hamankiewicz odpowiedział w kwestii dotacji, którą miał przekazać samorządowi minister zdrowia. Naczelna Izba Lekarska – wbrew temu, o co pytają posłowie - nie otrzymała dotacji w kwocie 16 mln zł. Prawdą jest natomiast, że NIL ma otrzymać 1,23 mln zł tytułem zwrotu kosztów poniesionych na zadania realizowane w imieniu państwa w okresie dziesięciu lat (2005 - 2015).

infoDENT24.pl informował o dyskusji toczącej się wokół tej interpelacji na bieżąco. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przyznał, że rzeczywiście – samorząd lekarski dysponuje jednostką pływającą, ale trudno uznać ją za choćby jeden jacht, choćby i minimalnej wartości, bo jest to łódka kupiona za kilka tysięcy złotych, której wartość w tej chwili wynosi złotych… zero.

Więcej: oilgdansk.pl

Czytaj także:
Jachty izb lekarskich za składki lekarzy i lekarzy dentystów
Izby lekarskie szukają jachtów na razie bezskutecznie
A więc samorząd lekarski ma jacht! Z tym, że...

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   składka członkowska NRL  

POLECAMY W SERWISACH