• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak długo przechowywać dokumentację medyczną?

en
04-11-2016, 10:23
Jak długo przechowywać dokumentację medyczną? Co i jak długo należy przechowywać (fot. pixabay)
Obowiązujące lekarzy dentystów terminy przechowywania poszczególnych rodzajów dokumentacji medycznej przedstawia na stronie OIL w Gdańsku, radca prawny Iwona Kaczorowska-Kossowska.

Pełne 20 lat
Terminy przechowywania dokumentacji medycznej określa art. 29 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. To termin 20 lat, niezależnie od tego, czy dokumentacja jest prowadzona w gabinecie lekarskim (praktyce indywidualnej) czy w podmiocie leczniczym.

Ustawa stanowi, że termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Oznacza to, że dokumentacja medyczna pacjenta, który nadal leczy się w danym gabinecie, podlega przechowywaniu, choćby część historii choroby dotyczyła okresu sprzed lat ponad dwudziestu. Dopiero wówczas, gdy pacjent nie pojawia się w gabinecie od 20 pełnych lat, dokumentacja podlega zniszczeniu, zwraca uwagę Iwona Kaczorowska-Kossowska.

 Klisza RTG – 10 lat
Zdjęcia cyfrowe wykonane w ramach dokumentacji elektronicznej są częścią tej dokumentacji i wraz z nią są przechowywane. Zdjęcia rentgenowskie analogowe przechowywane poza dokumentacją medyczną pacjenta są przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie.

Skierowania, zlecenia – 5 lat
Jeszcze krótszy termin przechowywania obowiązuje w stosunku do skierowań na badania lub zleceń lekarza. Tu obowiązuje termin 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym udzielono świadczenia będącego przedmiotem skierowania lub zlecenia.

Dzieci do 2 lat - 22 lata
Cała dokumentacja medyczna dziecka, wytworzona w okresie do ukończenia przez nie drugiego roku życia, podlega przechowywaniu przez 22 lata.

Po upływie okresów przechowywania podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych niszczy dokumentację medyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła. Dokumentacja indywidualna wewnętrzna, przewidziana do zniszczenia, może jednak zamiast tego być wydana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu albo osobie przez niego upoważnionej, jeżeli złożą lekarzowi wniosek o takie wydanie.

Często dochodzi jednak do sytuacji, w których lekarz dentysta likwiduje praktykę nim upłyną terminy przechowywania dokumentacji. W takiej sytuacji moźna wydać dokumentację pacjentowi (za pokwitowaniem) lub przekazać ją podmiotowi, który przejmuje leczenie.

 Więcej: oilgdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.