PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty mogą być bardzo kosztowne dla osób je …wstawiających

ms
10-04-2017, 10:58
Implanty mogą być bardzo kosztowne dla osób je …wstawiających 106,8 tys. zł za implanty (foto: pixabay)
Za implanty, a dokładniej za uszczerbek na zdrowiu, wywołany ich wszczepieniem Sąd Okręgowy w Katowicach zasądził na rzecz pacjenta kwotę 106,847 tys. zł.

Miało być bez problemów
Pacjent udał się do dentysty w celu wszczepienia implantów. Mężczyzna zdecydował się na leczenie, lecz wcześniej chciał poznać szczegóły zaproponowanej metody leczenia. Zapytany o to lekarz poinformował go, iż jest to nowatorska metoda. Poza tą informacją powód nie uzyskał żadnej innej, tak co do przebiegu leczenia, jak i ewentualnych powikłań. Lekarz poinformował go, że nie ma możliwości, aby coś się nie udało. Pacjent nie podpisywał zgody na zabieg.

W znieczuleniu miejscowym lekarz stomatolog usunął powodowi 3 zęby oraz wprowadził 6 implantów.

Problemy
Po usunięciu szwów okazało się, że powód nie jest w stanie założyć protezy, której wcześniej używał. Ponadto zauważył, że gdy płukał usta, to w trakcie tej czynności, woda wydostawała się nosem.

Podjęte przez lekarza działania zaradcze i leczenie okazały się nieskuteczne. Wizyty były wielokrotnie przekładane. W tym czasie powód mógł spożywać tylko płynne pokarmy. W ciągu kolejnych miesięcy powód przyjmował antybiotyki, sterydy, środki przeciwbólowe. Poddał się zabiegowi założenia protezy, który też nie został przeprowadzony skutecznie, a pojawiły się kolejne uciążliwości i dolegliwości.

Diagnoza niepowodzeń
Mężczyzna zdecydował się na zrobienie zdjęcia panoramicznego uzębienia, aby stwierdzić, jaki jest rzeczywisty stan szczęki. Osoby, które wykonały zdjęcie, wskazały na konieczność udania się ponownie do stomatologa i zwracały uwagę na wadliwość wykonanego zabiegu. Pacjent, po tym jak uzyskał wiedzę na podstawie obrazu ze zdjęcia panoramicznego, uznał, że nie ma już siły dalej leczyć się u dentysty, który w dodatku zaczął go unikać.

W tej sytuacji mężczyzna poszukiwał pomocy u innych lekarzy stomatologów, lecz nikt nie chciał podjąć się leczenia naprawczego. Pacjent miał problemy z uzyskaniem dokumentacji medycznej. 

Okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej wszczął postępowanie wyjaśniające. Ustalono, że dostarczona dokumentacja lekarska jest niekompletna. Wskazano na rażące braki w postępowaniu lekarza, brak świadomej zgody na leczenie, akceptacji planu leczenia oraz badań radiologicznych wykonanych przed zabiegiem, a także rentgenogramów po założeniu implantów, co pozwoliłoby lekarzowi na kontrolę wyników leczenia.

Stwierdzono szereg nieprawidłowości w fazie tak planowania, jak i wykonania czynności przez lekarza, co miało bezpośredni związek z niepowodzeniem leczenia powoda. Postawiono lekarzowi zarzut niedołożenia należytej staranności w postępowaniu lekarskim, polegającej na nieprawidłowym zaplanowaniu i przeprowadzeniu leczenia implanto - protetycznego.

SŁOWA KLUCZOWE
implanty   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH