PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile kosztuje uszkodzenie zębów 21 i 22

ms
14-11-2013, 12:14
Ile kosztuje uszkodzenie zębów 21 i 22 Ile kosztuje uszkodzenie zębów 21 i 22 (foto: sxc.hu)
W tej sprawie lekarz dentysta występuje w dwóch rolach jako poszkodowany i jako osoba, która aktywnie uczestniczyła w ocenie szkody oraz w określeniu procesu leczenia.

Okazuje się, że poszkodowana lekarka dentystka nie określiła kosztów leczenia, gdyż te były znikome. Cały proces leczenia odbywał się w gabinecie poszkodowanej. Przeprowadzający poszczególne zabiegi nic nie zarobił, część zabiegów była refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, a jedynym kosztem był koszt zużytych materiałów, którego jednak nie określono. W związku z tym, że powódka nie ograniczyła żądania pozwu i wnosiła przez cały proces o zasądzenie kwoty 25 tys. zł.

Sąd Rejonowy przyjął zatem, że żądana kwota stanowić ma zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie powinno mieć charakter kompensacyjny, wobec czego jego wysokość nie może stanowić kwoty symbolicznej, lecz musi przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość. Tę uzasadnioną wartością jest właśnie kwota 25 tys. zł uznali sędziowie.

Warto wiedzieć skąd takie, a nie inne pieniądze, bo w tego typu sprawach w głównej roli mogą występować pacjenci, skarżący się na przykład na nieprawidłowe leczenie.
W tym konkretnym przypadku biegły potwierdził diagnozę poszkodowanej, a przypomnijmy, że była nią lekarka dentystka, która w wyniku wypadku doznała:
- uszkodzenia zębów 21 i 22;
- uszkodzenia tkanki miękkiej w obrębie jamy ustanej i wargi dolnej;
- zwichnięcia zęba 21;
- złamania poprzecznego korzenia zęba 21;
- znacznego odłamania korony zęba 22.
Następstwem tych obrażeń była utrata żywotności zębów i w rezultacie ich leczenie kanałowe. Konieczne było założenie szyny na te zęby, celem ich stabilizacji i podniesienie wysokości zwarcia dla odciążenia tych zębów, aby umożliwić i przyspieszyć ich stabilizację.

Biegły uznał, że:
- wszystkie wykonane zabiegi stomatologiczne były konieczne i prawidłowo przeprowadzone;
- rokowania co do przyszłości zęba 21 pozostają niepewne, ponieważ mimo pewnej stabilizacji ząb pozostaje ciągle w I st. rozchwiania, a na zdjęciach kontrolnych widoczne jest poszerzenie szczeliny złamania w korzeniu, co świadczy o obecności postępującej resorpcji pourazowej w tym miejscu;
- prawdopodobnie w ciągu kilku lat lub szybciej dojdzie do ekstrakcji zęba w związku z eskalacją objawów zapalnych;
- zapewne konieczna będzie implantacja w miejscu utraconego zęba
- w przypadku zęba 22 z biegiem czasu dojdzie do jego przebarwienia i osłabienia struktury, co będzie wskazaniem do wykonania korony porcelanowej i wkładu koronowo - korzeniowego;
- procentowy uszczerbek na zdrowiu powódki w związku z zaistniałymi obrażeniami, na podstawie tabel wynosi 3,5 proc., w tym 2 proc. z tytułu złamania w obrębie korzenia i utraty żywotności zęba 21 i 1,5 proc. z tytułu złamania korony zęba i utraty żywotności zęba 22;
- zarówno w chwili obecnej, jak i w przyszłości powódka powinna zachować szczególną ostrożność podczas nagryzania zębami siecznymi szczęki twardych pokarmów.

Wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy: sygnatura: II Ca 533/13

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zadośćuczynienie dla pacjenta   sąd  

POLECAMY W SERWISACH