PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile kosztuje przekształcenie gabinetu stomatologicznego w spółkę z o. o.?

ms
15-01-2018, 09:39
Ile kosztuje przekształcenie gabinetu stomatologicznego w spółkę z o. o.? Koszt przekształcenia gabinetu dentystycznego w spółkę z o. o.
Niedawno obsługiwałem przekształcenie podmiotu leczniczego (gabinetu stomatologicznego) w spółkę z o. o. Najpoważniejszym kosztem przekształcenia było wynagrodzenie dla biegłego rewidenta powołanego przez sąd rejestrowy do zbadania planu przekształcenia - był to koszt ok. 3 - 4 tys. zł – wyjaśnia czytelnikom infoDENT24.pl Marcin Bartyński - radca prawny.

Koszt biegłego rewidenta zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Biegły policzy sobie mniej za badanie planu niewielkiego gabinetu, który nie zatrudnia żadnego personelu, a więcej za czynności dla dużego podmiotu leczniczego.

Kiedyś pomagałem w przekształceniu pewnemu lekarzowi prowadzącemu podmiot leczniczy, który nie miał praktycznie żadnego majątku – wynagrodzenie biegłego było relatywnie niewielkie, ponieważ wyniosło 2 tys. zł.

Jak obniżyć koszt badania planu przekształcenia?
Negocjować z biegłym stawkę, szukać tańszego. Czasami biuro rachunkowe może polecić kogoś taniego. Czasami również prawnicy specjalizujący się w przekształceniach współpracują z biegłymi. Jeden z moich klientów szukał tak długo biegłego, aż znalazł ofertę tańszą ponad dwuipółkrotnie od pierwotnie mu przedstawionej.

Innym kosztem, który musiał pokryć mój klient, była taksa notarialna. Kapitał zakładowy spółki był dosyć wysoki, ponieważ wyniósł prawie 500 tys. zł, więc notariusz miał prawo policzyć sobie taksę notarialną za czynności i wypisy w kwocie ok. 3 tys. zł. Jednak w tej sprawie udało się wynegocjować dużo niższą taksę.

Normalnie taksa notarialna przy najniższym kapitale zakładowym (5 tys. zł) wynosi ok. 1 tys. - 1,5 tys. zł netto (za sporządzenie trzech dokumentów: planu przekształcenia, oświadczenia o przekształceniu, aktu założycielskiego – razem z wypisami).

Notariusz pobrał również od mojego klienta podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. kapitału zakładowego.

Kolejnym kosztem, który poniósł mój klient, były opłaty sądowe:
- od wniosku o powołanie biegłego rewidenta (300 zł);
- od wniosku o rejestrację spółki (500 zł);
- za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).

Klient poniósł także inne koszty, w tym koszt zmiany wpisu w rejestrze podmiotów leczniczych, a także koszt wymiany kasy fiskalnej.

Można również rozważyć wymianę pamięci w kasie fiskalnej, zamiast zakupu nowej, o czym piszę w artykule: Czy po przekształceniu trzeba kupić nową kasę fiskalną?

Marcin Bartyński - radca prawny, autor bloga przeksztalceniewspolkezoo.pl, specjalizujący się w przekształceniach i w obsłudze transakcji sprzedaży przedsiębiorstw, w tym podmiotów leczniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH