PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gromadzenie potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych – czy faktycznie obowiązkowe

autonomia-dent.pl/szaft
13-05-2014, 13:51
Gromadzenie potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych – czy faktycznie obowiązkowe Gromadzenie potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych – czy faktycznie obowiązkowe? (źródło: PTWP)
Od lutego 2014 r. - według treści jednego z rozporządzeń ministra środowiska - właściciele gabinetów stomatologicznych, wytwarzających zakaźne odpady medyczne, są zobowiązani do odbierania i przechowywania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów medycznych od firm, które się tym profesjonalnie zajmują. Czy aby na pewno?

Pytanie takie stawia lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes OIL w Poznaniu, przewodniczący Komisji Stomatologicznej WIL i autor serwisu autonomia-dent.pl.
Stomatolog zwraca uwagę, iż według obowiązujących przepisów (rozporządzenie ministra środowiska z 13 stycznia 2014 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych) posiadacz odpadów jest zobowiązany do przechowywania dokumentów ewidencji odpadów.
Jednocześnie zadaje kluczowe pytanie: czy na gruncie definicji „posiadacza odpadów", w momencie kiedy odpady są we władaniu zbierającego lub spalarni, to właściciele gabinetów są ich posiadaczami?

- Wydaje się że nie. Jesteśmy cały czas wytwórcami, ale posiadaczami jesteśmy do momentu zdania ich firmie utylizującej. Dlatego jako wytwórcy i posiadacze jednocześnie do tego momentu na podstawie tego samego art. 72 (wspominanego wyżej rozporządzenia - przyp. red.) musimy przechowywać dokumenty ewidencji przekazanych odpadów. Ale jeśli je już przekażemy, to jesteśmy już tylko wytwórcami, a art. 72 i tym samym art. 95 ust. 6 odnosi się do posiadaczy, a my już nimi w tym momencie nie jesteśmy - pisze Andrzej Cisło.

Autor przypomina jednocześnie, że właściciele praktyk mają obowiązek gospodarowania odpadami, który ustaje dopiero w momencie unieszkodliwienia odpadów.

- Wynika to z art . 27 ust. 5, który mówi, że wytwórca zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych jest zwolniony z odpowiedzialności za zbieranie lub przetwarzanie tych odpadów, z chwilą dokonania unieszkodliwienia tych odpadów przez następnego posiadacza odpadów przez termiczne przekształcenie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych w spalarni odpadów niebezpiecznych - pisze.

Cisło cytuje również ust. 6 art. 27, który mówi, że „Potwierdzeniem przejścia odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami na następnego posiadacza odpadów w przypadku, o którym mowa w ust. 5, jest dokument potwierdzający unieszkodliwienie". - I po to nam potrzebne zaświadczenie - pisze Andrzej Cisło.

Jak podkreśla szef KS WIL, sprawa będzie zbadana oficjalnie. Wątpliwości jest wiele, a do gabinetów przysyłane są faktury za wydanie zaświadczeń o utylizacji odpadów.

Warto zaznaczyć, że obowiązek gromadzenia potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych znalazł się w oficjalnym kalendarzu przedsiębiorcy opracowanym przez samorząd lekarski. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH