• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gromadzenie potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych – czy faktycznie obowiązkowe

autonomia-dent.pl/szaft
13-05-2014, 13:51
Gromadzenie potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych – czy faktycznie obowiązkowe Gromadzenie potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych – czy faktycznie obowiązkowe? (źródło: PTWP)
Od lutego 2014 r. - według treści jednego z rozporządzeń ministra środowiska - właściciele gabinetów stomatologicznych, wytwarzających zakaźne odpady medyczne, są zobowiązani do odbierania i przechowywania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów medycznych od firm, które się tym profesjonalnie zajmują. Czy aby na pewno?

Pytanie takie stawia lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes OIL w Poznaniu, przewodniczący Komisji Stomatologicznej WIL i autor serwisu autonomia-dent.pl.
Stomatolog zwraca uwagę, iż według obowiązujących przepisów (rozporządzenie ministra środowiska z 13 stycznia 2014 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych) posiadacz odpadów jest zobowiązany do przechowywania dokumentów ewidencji odpadów.
Jednocześnie zadaje kluczowe pytanie: czy na gruncie definicji „posiadacza odpadów", w momencie kiedy odpady są we władaniu zbierającego lub spalarni, to właściciele gabinetów są ich posiadaczami?

- Wydaje się że nie. Jesteśmy cały czas wytwórcami, ale posiadaczami jesteśmy do momentu zdania ich firmie utylizującej. Dlatego jako wytwórcy i posiadacze jednocześnie do tego momentu na podstawie tego samego art. 72 (wspominanego wyżej rozporządzenia - przyp. red.) musimy przechowywać dokumenty ewidencji przekazanych odpadów. Ale jeśli je już przekażemy, to jesteśmy już tylko wytwórcami, a art. 72 i tym samym art. 95 ust. 6 odnosi się do posiadaczy, a my już nimi w tym momencie nie jesteśmy - pisze Andrzej Cisło.

Autor przypomina jednocześnie, że właściciele praktyk mają obowiązek gospodarowania odpadami, który ustaje dopiero w momencie unieszkodliwienia odpadów.

- Wynika to z art . 27 ust. 5, który mówi, że wytwórca zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych jest zwolniony z odpowiedzialności za zbieranie lub przetwarzanie tych odpadów, z chwilą dokonania unieszkodliwienia tych odpadów przez następnego posiadacza odpadów przez termiczne przekształcenie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych w spalarni odpadów niebezpiecznych - pisze.

Cisło cytuje również ust. 6 art. 27, który mówi, że „Potwierdzeniem przejścia odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami na następnego posiadacza odpadów w przypadku, o którym mowa w ust. 5, jest dokument potwierdzający unieszkodliwienie". - I po to nam potrzebne zaświadczenie - pisze Andrzej Cisło.

Jak podkreśla szef KS WIL, sprawa będzie zbadana oficjalnie. Wątpliwości jest wiele, a do gabinetów przysyłane są faktury za wydanie zaświadczeń o utylizacji odpadów.

Warto zaznaczyć, że obowiązek gromadzenia potwierdzeń unieszkodliwienia odpadów medycznych znalazł się w oficjalnym kalendarzu przedsiębiorcy opracowanym przez samorząd lekarski. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.