PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

GIODO nie określa technologii w jakiej mamy chronić dane osobowe pacjentów

GIODO/szaft
26-05-2014, 14:22
GIODO nie określa technologii w jakiej mamy chronić dane osobowe pacjentów GIODO nie określa technologii w jakiej mamy chronić dane osobowe pacjentów. Na zdjęciu Wojciech Rafał Wiewiórowski (źródło: infoDENT24.pl)
GIODO nie rozsyła, ani nie jest w żaden sposób powiązany z podmiotami rozsyłającymi wiadomości do przedsiębiorców, w których sugeruje się konieczność stosowania technologii SSL (Secure Socket Layer). Komunikat jest odpowiedzią na sygnały od przedsiębiorców, którzy otrzymują wprowadzającą ich w błąd korespondencję, sugerującą że zastosowanie protokołu SSL jest jedynym, wymaganym sposobem zapewnienia poufności przekazywanych danych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomina, że przepisy o ochronie danych osobowych nie narzucają obowiązku stosowania ściśle określonych technologii (w tym SSL).

SSL, to w dużym skrócie, protokół służący do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Protokół SSL jest powszechnie stosowany do zapewnienia poufności przekazywania danych, jednak za dopuszczalne należy uznać inne rozwiązania (w tym własne rozwiązania administratora danych osobowych), jeśli zapewniają one wymagany przepisami prawa poziom ochrony.

GIODO nie nakłada kar pieniężnych oraz nie podejmuje postępowań na wniosek osoby, której dane są w zakwestionowany sposób przetwarzane. Kontrola zgodności przetwarzania danych z przepisami o ochronie danych osobowych nie jest podejmowana na wniosek, gdyż należy do autonomicznych kompetencji GIODO.

Przypomnijmy, iż do najważniejszych dokumentów, jakie musi posiadać i prowadzić każdy administrator danych osobowych, a więc i właściciel gabinetu dentystycznego, należy zaliczyć:
- Politykę Bezpieczeństwa;
- Instrukcję Zarządzania Systemem Informatycznym (służącym do przetwarzania danych osobowych);
- Ewidencję osób upoważnionych do przetwarzania danych.

Więcej o ochronie danych osobowych w gabinecie stomatologicznym:

Stomatolog na straży danych osobowych

Dentysta - administrator: Jak określić obszar przetwarzania danych osobowych?

Dentysta - administrator: Określamy środki techniczne dla zapewnienia poufności i integralności danych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH