PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gdy dokumentacja medyczna jest błędna

kan
14-11-2016, 09:24
Gdy dokumentacja medyczna jest błędna Michał Grabiec, radca prawny
Dokumentacja medyczna ma w procesie ogromne znaczenie, to bardzo istotny „milczący świadek” procesu leczenia. Nawet biegli czasami nie chcą wydać opinii w oparciu o inne dowody niż to, co jest napisane w dokumentach. Jednak czasami rzeczywisty przebieg zdarzeń jest inny niż ten oficjalnie odnotowany – informuje infoDENT24.pl radca prawny Michał Grabiec.

Istnieje wiele wyroków sądów, według których nieprawidłowo prowadzona dokumentacja nie dowodzi, że doszło do błędu w sztuce medycznej. Są jednak i takie, z których wynika, że jeżeli dokumentacji medycznej nie prowadzono należycie, nie sposób uznać, że leczenie było prawidłowe.

Jeżeli dokumentacja pozwala na oddanie faktycznego przebiegu wydarzeń, wówczas jest dowodem wartościowym (ale nie jedynym), nawet jeżeli posiada pewne uchybienia.

Dokumentacja nie unicestwia innych dowodów. Jeżeli zatem jedna ze stron procesu twierdzi, że jakieś zdarzenie (np. badanie, konsultacja) wystąpiło lub nie wystąpiło, wówczas dokumentacja medyczna może pomóc ustalić faktyczny przebieg zdarzeń. Jeżeli jednak zostaną przedstawione mocne dowody, pozwalające podważyć to co zostało wpisane w historię leczenia (np. fikcyjna konsultacja), wówczas sąd właśnie na tych dowodach powinien oprzeć swój wyrok – podsumowuje Michał Grabiec.

   *** 

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów oskarzeni.pl oraz blogoprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH