PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinety stomatologiczne w szkołach, ale także poza nimi

ms
22-09-2015, 09:20
Gabinety stomatologiczne w szkołach, ale także poza nimi Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej
Lokalizacja gabinetu stomatologicznego jest mniej istotna od zapewnienia uczniom maksymalnie łatwego dostępu do opieki stomatologicznej – powiedziała w rozmowie z infoDENT24.pl prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.

Zależy nam na tym żeby gabinety stomatologiczne były rozmieszczone równomiernie na terenie całej Polski. Ważniejsze jest to, aby dzieci miały dostęp do opieki stomatologicznej, mniej istotne gdzie gabinety stomatologiczne będą usytuowane, na terenie szkół, czy w ich pobliżu – informuje w rozmowie z infoDENT24.pl prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.

Stanowisko w tej sprawie przedstawiłam ministrowi zdrowia i mam nadzieję, że będzie ono uwzględnione w toku modyfikacji zarządzenia prezesa NFZ, określającego kryteria oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Uważam, że promowane dodatkowym punktami powinny być nie tylko te gabinety dentystyczne, które są usytuowane na terenie szkół, ale także praktyki ściśle z takimi szkołami współpracujące - na podstawie zawartych umów.

Nie tylko w dużych miastach ale i w małych miejscowościach, młodzież szkolna powinna mieć swobodny dostęp do opieki stomatologicznej. Można wówczas dyskutować o formach takiej opieki, na przykład z większym lub mniejszym udziałem higienistki stomatologicznej, oczywiście pod nadzorem lekarza dentysty, oczywiście po opracowaniu i przyjęciu programu profilaktycznego. Ważne jest leczenie, równie ważne - zapobieganie.

To co wprowadzają przepisy promujące gabinety dentystyczne funkcjonujące w szkołach  jest krokiem w dobrym kierunku, jednak musimy zrobić krok następny, aby statystyka dotycząca epidemii próchnicy nie była tak przerażająca, jak dzisiaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH