PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny: spółka cywilna mocniej wiąże niż małżeństwo

ms
26-04-2017, 14:00
Gabinet stomatologiczny: spółka cywilna mocniej wiąże niż małżeństwo Gabinet dentystyczny w spółce cywilnej (foto: pixabay)
Małżeństwo założyło spółkę cywilną. Ona prowadziła gabinet stomatologiczny, on ortopedyczny. Małżeństwo się rozpadło. Spółki cywilnej w pierwotnej postaci nie ma. Są problemy.

O ile ktoś zawiązał spółkę cywilną, w ramach których realizowane są usługi medyczne, musi pamiętać, że ta forma prawna aktywności zawodowej może być źródłem wielu problemów, o ile wspólnicy nie potrafią się dogadać.

Tak było w przypadku małżeństwa lekarki dentystki i lekarza. Problemy skończyły się rozwodem. To co pozostało po spółce nie skończyło się natomiast wcale. Zgodna decyzja o wyjściu ze spółki jednego z byłych współmałżonków nie oznaczała, że zgodnie udało się tę decyzję wdrożyć w życie.

Efekt jest taki, iż mąż, który tkwi w spółce (chociaż de facto na miejscu tego co wiązało medyków powstał kolejny byt – spółka cywilna, w której wspólnikami są teraz rozwodnik i jego syn) sądzi się z byłą żoną o bezumowne korzystanie przez 50 miesięcy z dwustanowiskowego gabinetu dentystycznego.

Chodzi o 82,89 tys. zł - za bezumowne korzystanie z wyposażenia gabinetu dentystycznego oraz o 65 tys. zł - za korzystanie bez podstawy prawnej z pomieszczeń przeznaczonych na realizowanie praktyki stomatologicznej.

Podział majątku w ramach wspólnoty małżeńskiej, podział majątku spółki
Wydawałoby się, że nawet jeśli rozwodnicy nie mogą dojść do porozumienia co któremu się należało po rozwodzie, to w sposób niezawodny ustaleń takich dokona sąd. Nic bardzie błędnego. Co prawda Sąd Rejonowy Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie wyrok wydał, ale ten został zaskarżony.

Chodziło o rozliczenie sprawy o podział majątku wspólnego i sprawy o zniesienie współwłasności stron jako wspólników spółki cywilnej.

Problemów było bez liku. Na przykład według Sądu należałoby w pierwszej kolejności wyjaśnić, czy skutecznie ustanowiono syna rozwodnika wspólnikiem spółki cywilnej. Okazuje się, że w ocenie Sądu Okręgowego, z chwilą rezygnacji dentystki z uczestnictwa w spółce nie doszło do jej rozwiązania, a jedynie do wystąpienia kobiety ze spółki.

Problemy z ewidencjonowaniem majątku spółki
Niezależnie zatem od wymogów dotyczących osoby wspólnika i ewentualnych przesłanek rozwiązania spółki, po wystąpieniu rozwódki, spółka rzeczywiście nadal trwała za zgodą wszystkich wspólników, zatem ruchomości stanowiące wyposażenie gabinetu stomatologicznego nie mogły być uznane jako wkład wspólnika objęty zwrotem.

Sąd ustalił, że dentystka  jako jeden z założycieli spółki - wniosła wkład w postaci wyposażenia gabinetu stomatologicznego o łącznej wartości 50 tys. zł. Wspólnikowi przysługuje zwrot rzeczy oddanych spółce tylko do używania, zwrot równowartości wkładu oraz część pozostałego majątku odpowiadająca udziałowi wspólnika w zysku.

SŁOWA KLUCZOWE
spółka cywilna   gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH