PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny niebezpieczny dla życia sąsiadów?

ms
03-01-2018, 11:22
Gabinet stomatologiczny niebezpieczny dla życia sąsiadów? Śmiertelnie niebezpieczny gabinet dentystyczny? (foto: pixabay)
Gabinet  stomatologiczny będzie zagrażał naszemu życiu - taką m.in. treść zawierał pozew, który rozpatrywał w listopadzie 2017 r. WSA w Gliwicach.

Strona skarżąca (właściciel nieruchomości przylegającej do działki, na której stoi budynek mieszkalny wykorzystywany na gabinet stomatologiczny) uznała, że przedsięwzięcie budowlane, zakładające przeznaczenie jednego z pomieszczeń nieruchomości na prowadzenie w niej pracowni RTG, bez wątpienia sprowadzi na mieszkańców sąsiadującej posesji niebezpieczeństwo, zarówno dla ich zdrowia, jak i życia. - Nie ulega wątpliwości, że szkody, jakie może wywołać uruchomienie aparatury RTG, spowodować mogą nieodwracalne skutki dla ludzkiego zdrowia oraz życia – czytamy w pozwie.

Interes prawny
Skarżący miał interes prawny w oprotestowaniu inwestycji z tego względu, że w ramach prowadzonych prac adaptacyjnych założono przebudowę garażu stojącego w linii rozgraniczającej nieruchomości. Z tym jednak, że zmiana polegała na skróceniu o połowę garażu z 6,76 m do 3,1 m. Wygospodarowana w ten sposób przestrzeń przyłączona miała być do pomieszczenia, w którym usytuowany zostałby aparat RTG.

Chodzi o cień, czy szkodliwe oddziaływanie na zdrowie
Protestujący utrzymywał, że projektowane zmiany wpłyną na wyższy stopień zacienienia parceli, której jest właścicielem. Z tym zarzutem nie zgodzili się sędziowie, gdyż po modernizacji obrys zewnętrzny obiektu budowlanego nie ulegnie zmianie.

Protest dotyczący promieniowania rentgenowskiego – w ocenie sędziów - także nie zasługiwał na uwzględnienie, zważywszy, że przeznaczenie części garażu bezpośrednio przylegającego do działki skarżącego nie ulegnie zmianie.

Sąd stwierdził, że inwestycja nie zwiększy ograniczeń w korzystaniu z działek sąsiednich, jak również nie pozbawi dopływu światła dziennego do sąsiadującego z nią obiektu w większym stopniu, niż ma to miejsce obecnie.

Nie szkodliwy, bo nie analizowany?
Nie można również podzielić zarzutu, że "w związku z planowanym przeznaczeniem inwestycji na usługi stomatologiczne nieruchomość skarżącego będzie narażona na negatywne oddziaływanie w postaci promieniowania rentgenowskiego na skutek tego, że w ramach działalności dentystycznej ma być również prowadzona pracownia RTG". Ten zarzut jest bezzasadny, bowiem nie dotyczy on inwestycji będącej przedmiotem analizowanej sprawy i kontrolowanych przez sąd decyzji.

Poza tym aparat RTG nie powoduje szkodliwej immisji w postaci promieniowania RTG - uważają sędziowie.

Sygn. akt II SA/Gl 240/17

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
RTG w gabinecie dentystycznym   WSA  

POLECAMY W SERWISACH