PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny grzeje z akcyzą, czy bez?

ms
16-07-2014, 10:41
Gabinet stomatologiczny grzeje z akcyzą, czy bez? Gabinet stomatologiczny grzeje z akcyzą, czy bez? (foto: sxc.hu)
Gabinet stomatologiczny grzeje z akcyzą, czy bez? Kwestie opodatkowania akcyzą zakupu opału przez gabinet stomatologiczny, będący przedsiębiorstwem leczniczym nie są jednoznaczne. Raz trzeba płacić akcyzę, raz nie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Czy właściciel gabinetu stomatologicznego funkcjonującego jako NZOZ (nomenklatura wciąż używana przez aparat skarbowy), kupując opał ma płacić za niego akcyzę, czy nie? Płacić nie musi, gdy ogrzewać będzie pomieszczenia przeznaczone na realizowanie usług leczenia i profilaktyki zdrowotnej oraz pomieszczenia bezpośrednio z tymi usługami związane np. socjalne.

W przypadku jednak gdy NZOZ podnajmuje część powierzchni na potrzeby prywatnego gabinetu stomatologicznego, prowadzonego przez oddzielny podmiot gospodarczy, to wówczas trzeba wyliczyć jaką część ciepła zużywa gabinet stomatologiczny i odpowiednią kwotę należy obciążyć akcyzą. Oczywiście taka sama zasada obowiązuje, gdy w budynku NZOZ funkcjonują podmioty nie związane z branżą medyczną. W tej sytuacji właściciel gabinetu stomatologicznego, funkcjonującego w budynku NZOZ, nie ma możliwości uzyskania faktury bez VAT.

Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest kupowanie części paliwa bezpośrednio przez właściciela gabinetu stomatologicznego, ale przy takim rozwiązaniu problemu, powstać może kolejny: nie wiadomo jak na takie rozwiązanie zareagują służby skarbowe, wszak gabinet stomatologiczny nie jest właścicielem urządzeń grzewczych, w których spalany byłby zakupiony przez ten podmiot opał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH