PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet dla niepełnosprawnych: schodołazy nie zastąpią pochylni

ms
02-07-2014, 14:49
Gabinet dla niepełnosprawnych: schodołazy nie zastąpią pochylni Gabinet dla niepełnosprawnych: schodołazy nie zastąpią pochylni (foto: sxc.hu)
NFZ stoi na stanowisku, że o ile do wejścia prowadzącego do budynku, w którym znajduje się gabinet stomatologiczny, prowadzą schody, to pokonanie ich przez osoby niepełnosprawne nie może być uzależnione jedynie od zamontowania schodołazów. Taką interpretację przepisów pracownicy Funduszu opierają na jednej literce „w".

Według właścicielki gabinetu dentystycznego
Jedna z dentystek schodołaz zainstalowała na zewnątrz budynku, w którym miała gabinet dentystyczny. Jakież było jej zdziwienie, gdy Wielkopolski OW NFZ poinformował ją, że przy takim rozwiązaniu nie może być mowy o swobodnym dostępie do gabinetu dla osób niepełnosprawnych. Dentystka złożyła 9 maja 2014 r. odwołanie, w którym argumentowała, iż w realizacji projektu modernizacyjnego z funduszy Unii Europejskiej współfinansowane były właśnie schodołazy i, że takie działania podejmowane są (w majestacie prawa) w ramach usuwania barier dla osób niepełnosprawnych.

Według ministra infrastruktury
Do budynku, w którym znajduje się gabinet stomatologiczny, powinny prowadzić utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście musi zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mają korzystać. Wynika tak z par. 16 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Według świadczeniodawców
Według właścicieli gabinetów dentystycznych, przepisy te nie formułują wyraźnie warunku zapewniania podjazdów oraz dojść.
Wskazywany przez niektórych świadczeniodawców schodołaz umożliwia dostęp do gabinetu stomatologicznego osobom niepełnosprawnym, urządzenie to „usuwa" barierę dla niepełnosprawnych w postaci schodów (zgodnie z par. 55 ust. a wskazanego rozporządzenia ministra infrastruktury).

Według NFZ
NFZ twierdzi jednak, że schodołazy dopuszczone są do stosowania wewnątrz budynków, nie na zewnątrz. Tam powinny być zbudowane dojścia i dojazdy. Korzystanie ze schodołazu na zewnątrz budynków, w miejscu, w którym można zrobić podjazd lub swobodne dojście, będzie prowadzić do skrępowania i poczucia wykluczenia osób niepełnosprawnych.

Rozporządzenie ministra infrastruktury mówi m.in., że w niskim budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej, niewymagającym wyposażenia w dźwigi, o których mowa w par. 54 ust.1, należy zainstalować urządzenia techniczne zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których mogą korzystać.

NFZ twierdzi, iż przytoczony przepis rozpoczyna spójnik „w", który jednoznacznie wskazuje na warunki architektoniczne wewnątrz budynku.
Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem, iż schodołaz usuwa barierę w postaci schodów (zewnętrznych),

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH