PARTNER PORTALU
partner portalu

Gabinet dentystyczny w szkole – prawo nie pomaga

Gazeta Lekarska/ŁS
29-01-2015, 12:16
Gabinet dentystyczny w szkole – prawo nie pomaga Dentyści wrócą do szkół wyłącznie jeżeli zmienione zostanie prawo (fot. sxc.hu)
- Wprowadzenie gabinetów dentystycznych do szkół nie jest prostym zabiegiem polegającym na drobnej korekcie jednego zarządzenia prezesa NFZ – przekonuje na łamach „Gazety Lekarskiej” mec. Michał Kozik, radca prawny Naczelnej Izby Lekarskiej.

Prawnik uważa, że być może dla realizacji pomysłu powrotu lekarzy dentystów do szkół trzeba stworzyć odrębny zakres świadczeń gwarantowanych z zakresu stomatologii, określony jako świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży udzielane na terenie szkoły.

- Wówczas należałoby jednak rozważyć odstąpienie od zasady konkursu ofert na rzecz zasady, że każdy gabinet położony w szkole ma sfinansowane tyle świadczeń gwarantowanych, ile zostanie faktycznie dzieciom udzielone - mówi prawnik.

Taka sytuacja, może jednak utrudnić uzyskanie kontraktu dentystom leczącym dzieci, np. obok szkoły.

Rozwiązanie? Stworzenie kontraktu, w którym lekarz obejmowałby opieką dzieci z pobliskiej szkoły lub szkół - np. przeglądy (zaproszenie do leczenia) oraz profilaktyka grupowa (w szkole) i indywidualna w gabinecie przy stwierdzonym wysokim ryzyku próchnicy. Gabinet mógłby znajdować się na terenie szkoły lub w miejscowości - obok szkoły. „GL" podkreśla, że obecnie żaden z obowiązujących aktów prawnych odnoszących się do świadczeń stomatologicznych w systemie ochrony zdrowia nie wyodrębnia gabinetów stomatologicznych usytuowanych na terenie szkół, jako jednostki ocenianej na innych zasadach.

"GL" zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że w sytuacji, gdyby NFZ kontraktował świadczenia stomatologiczne, traktując w sposób priorytetowy świadczeniodawców ze względu na lokalizację gabinetów, mogłoby to być sprzeczne z art. 134 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. nieprzestrzegania podstawowej na gruncie procedury konkursowej zasady równego traktowania świadczeniodawców.

Więcej: gazetalekarska.pl, Gazeta Lekarska 12-2014/1-2015

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH