PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Firma certyfikująca sprawdzi świadczeniodawcę, a kto sprawdzi firmę certyfikującą

ms
29-05-2014, 08:17
Firma certyfikująca sprawdzi świadczeniodawcę, a kto sprawdzi firmę certyfikującą Firma certyfikująca sprawdzi świadczeniodawcę, a kto sprawdzi firmę certyfikującą (foto: freedigitalphotos)
Certyfikat w branży usług medycznych można dostać za większe i mniejsze pieniądze. Pytanie czy ten wyraźnie tańszy jest tak samo wartościowy, jak ten zdecydowanie droższy.

Pewne bezpieczeństwo w tej kwestii zapewnia instytucja akredytowania. W jaki sposób można sprawdzić czy firma wydająca certyfikat posiada akredytację na przyznawanie certyfikatów? Na to odpowiada OW NFZ w Lublinie

Jednostka certyfikująca powinna posiadać akredytację w zakresie sektora usług medycznych (branża "Zdrowie i opieka społeczna" - kod 38 EA lub kategoria GKatering zgodnie z ISO/TS 22003). Akredytacja taka przyznawana jest przez Polskie Centrum Akredytacji lub przez pełniący podobną rolę podmiot zagraniczny.

Wykaz zagranicznych jednostek akredytujących, będących sygnatariuszami EA MLA, czyli porozumienia o wzajemnym uznawaniu znajduje się na stronie www.european-accreditation.org w zakładce EA Members. Natomiast wykaz jednostek posiadających akredytację Polskiego Centrum Akredytacji można znaleźć na stronie http://www.pca.gov.pl/ (w zakładce Akredytowane podmioty-Jednostki certyfikujące). NFZ w Lublinie podaje, że po odnalezieniu właściwej jednostki należy w zakresie certyfikacji sprawdzić czy obejmuje ona branżę "Zdrowie i opieka społeczna".
Symbol akredytacji jednostki akredytującej powinien znajdować się na certyfikacie.

Akredytacja jest istotna gdyż:
- podnosi wiarygodność wyników certyfikacji;
- wpływa na wysoką jakość usług oraz kompetencji personelu;
- umożliwia wiarygodne i precyzyjne wyniki analiz oraz badań w obszarach związanych np. z bezpieczeństwem, zdrowiem i środowiskiem;
- akredytowane podmioty dostarczają wiarygodnych informacji, na podstawie których mogą być podjęte decyzje np. w zakresie procesów organizacyjnych;
- przyczynia się do likwidacji barier poprzez wzajemne uznawanie procedur oceny zgodności (lepsza ocena na arenie międzynarodowej).


Wykaz akredytowanych jednostek certyfikujących w zakresie systemu zarządzania jakością w sektorze medycznym (na podstawie Polskiego Centrum Akredytacji):

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S. A., Zakład Certyfikacji Systemów Zarządzania
ul. Kłobucka 23a; 02-699 Warszawa

DQS Polska Sp. z o.o.
ul. Postępu 17 A; 02-676 Warszawa

TUV Rheinland Polska Sp. z o.o.
ul. 17 Stycznia 56; 02-146 Warszawa

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH