PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI Poznań: nowa definicja zdrowia jamy ustnej

Ewa Nieckuła
07-09-2016, 10:15
FDI Poznań: nowa definicja zdrowia jamy ustnej Nowa obszerniejsza definicja zdrowia jamy ustnej (fot. FDI Poznań)
FDI na kongresie w Poznaniu ogłosiła nową definicję zdrowia jamy ustnej jako integralną część zdrowia ogólnego i dobrostanu. Przyjęło ją 200 stowarzyszeń stomatologicznych z całego świata.

- Nowa definicja jest ważnym krokiem dla wszystkich pracowników branży medycznej związanych ze zdrowiem jamy ustnej – mówi dr Patrick Hescot, prezes FDI. - To wyznacznik strategii Vision 2020 i naszej ambicji, by prowadzić świat w kierunku optymalnego zdrowia. Tak więc nie jest to rewolucja, ale ewolucja. Nowa definicja pozwoli FDI rozwijać standaryzowane oceny i metody pomiaru do stałego zbierania danych na poziomie globalnym - tłumaczy szef FDI.

 Oto jak FDI definiuje obecnie zdrowie jamy ustnej:

 Zdrowie jamy ustnej nie ogranicza się tylko do zdolności mówienia, uśmiechania się, wąchania, smakowania, dotykania, żucia, przełykania i wyrażania poprzez mimikę różnych emocji, bez odczuwania bólu lub jakichkolwiek innych dolegliwości i chorób zespołu twarzoczaszki.

zdrowie jamy ustnej ponadto:

- jest podstawowym składnikiem zdrowia oraz fizycznego i psychicznego dobrostanu, na który wpływają  indywidualne oraz społeczne wartości i podejście do spraw zdrowia;
- odzwierciedla fizjologiczne, społeczne i psychologiczne właściwości, które wyznaczają jakość życia;
- kształtowane jest przez stale zmieniające się indywidualne doświadczenie, percepcję, oczekiwania i zdolność do przystosowywania się do okoliczności.

 Nowa definicja została wypracowana przez członków Think-Tank FDI Vision 2020, w skład którego wchodzą eksperci od problematyki zdrowia jamy ustnej, zdrowia publicznego i ekonomii zdrowia. To także wynik szerokich konsultacji, w których brali udział pacjenci, organizacje stomatologiczne, przedstawiciele nauki, przemysłu i politycy.

 - Chcemy w ten sposób podnieść świadomość wielu aspektów zdrowia jamy ustnej i podkreślić, że jest ono integralną częścią szeroko pojętego zdrowia ogólnego – powiedział prof. David Williams, wiceprzewodniczący Think-Tank FDI Vision 2020.

- W gruncie rzeczy proponujemy definicję, która odzwierciedla to, w jaki sposób rozumieją problematykę zdrowia jamy ustnej organizacje stomatologiczne i Światowa Organizacja Zdrowia - dodaje prof. Michael Glick.

 FDI planuje szeroko upowszechnić nową definicję i wspierać jej operacjonalizację, co pozwoli stworzyć metody oceny stanu zdrowia jamy ustnej, które będzie można stosować na całym świecie. Instrumenty pomiarowe będą gotowe w 2017 r., dzięki nim możliwa będzie ocena indywidualnych i społecznych potrzeb, które posłużą do informowania i tworzenia polityki w tej dziedzinie zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDI Poznań 2016   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH