• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

FDA powinna wpłynąć na wyeliminowanie amalgamatu z gabinetów dentystycznych

ms
28-09-2015, 10:49
FDA powinna wpłynąć na wyeliminowanie amalgamatu z gabinetów dentystycznych Amalgamat zagraża środowisku (foto: wikimedia)
Departament Stanu USA nalega, aby FDA podjęła w końcu zdecydowane działania, eliminujące stosowanie w stomatologii plomb amalgamatowych.

 

60 organizacji konsumenckich i ekologicznych , działających na terenie USA alarmuje, iż do środowiska większość toksycznych związków rtęci trafia z gabinetów stomatologicznych.

Takie stowarzyszenia wyższej użyteczności publicznej jak: Natural Resources Defense Council, Clean Water Action oraz Sierra Club’s National Toxics Committee wystosowały list do sekretarza stanu Johna Kerry, aby rząd amerykański zmusił FDA do podjęcia działań zdecydowanie zmniejszających użycie amalgamatu w stomatologii.

Ich głos wynika m.in. z raportu U.S. Geological Survey, który mówi o tym, że od 35 do 57 proc. niebezpiecznych związków rtęci trafia do środowiska właśnie z gabinetów dentystycznych. Według tego raportu, 28,5 tony niebezpiecznych związków ma stomatologiczne pochodzenie.
Aktywiści protestujących organizacji uważają, że Stany Zjednoczone powinny w szybkim tempie pójść śladem wielu państw europejskich, w których stosowanie wypełnień amalgamatowych w zasadzie wyeliminowano. Są to m.in.: Norwegia, Szwecja, Japonia, Holandia, Finlandia, Estonia, Włochy i Niemcy.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych jeszcze w 2009 r. 56 proc. praktykujących dentystów stosowało amalgamat.

Znawcy tematu ostrzegają jednak, że problem jest złożony, gdyż wymiana plomb amalgamatowych na nowe już bez rtęci, stosowana w niektórych krajach, powoduje dodatkowe zagrożenie dla środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny   ochrona środowiska   USA  

POLECAMY W SERWISACH