PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Elektroniczne zwolnienia są cool

PAP/smn
14-02-2018, 10:03
Elektroniczne zwolnienia są cool E-zwolnienia mają być niezwykłą oszczędnością czasu dla lekarza (fot. pixabay)
Od 1 lipca 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie znikną z obiegu, zastąpione przez elektroniczne. W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla lekarzy, ubezpieczonych i pracodawców - przekonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ministerstwo przypomina, że 1 lipca w życie wchodzi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która wprowadza obowiązek wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy wyłącznie w postaci elektronicznej.

Resort przekonuje, że wprowadzenie e-zwolnień ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. - Dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS, proces wystawienia zaświadczeń lekarskich został zoptymalizowany. W szczególności dotyczy to konieczności wystawienia zwolnienia pacjentowi, który jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy i zobowiązany do poinformowania każdego z nich o niezdolności do pracy - napisano.

MRPiPS zwróciło uwagę, że lekarz wystawiający e-zwolnienia nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. - Nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA - podkreślono.

W komunikacie zaznaczono, że gdy lekarz wystawi elektroniczne zwolnienie - każdy pracodawca, posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będzie miał niemal natychmiastową wiedzę o wystawionym zaświadczeniu. - Nie musi zatem sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS - zwrócono uwagę.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska lekarskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych na portalu PUE ZUS udostępnił lekarzom możliwość podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS - oświadczyło ministerstwo.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zwrócił uwagę, że w związku z wejściem w życie obowiązku wystawiania e-zwolnień ZUS prowadzi szkolenia dla klientów i wspiera upowszechnianie elektronizację zwolnień lekarskich. Pracownicy ZUS zakładają lekarzom konta w PUE ZUS i pomagają w uzyskaniu bezpłatnego certyfikatu do podpisywania e-ZLA. Prowadzą też przystanowiskowe warsztaty w zakresie wystawiania e-ZLA. Ponadto współpracują z placówkami medycznymi oraz producentami aplikacji gabinetowych w celu dostosowania aplikacji gabinetowych do wystawiania zwolnień - napisano.

Przeciwne obowiązkowi wystawiania e-zwolenień jest Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które zaapelowało do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o pozostawienie możliwości wystawiania zwolnień także w formie papierowej. Zdaniem lekarzy, wystawianie jedynie zwolnień elektronicznych jest niemożliwe z powodów technicznych i organizacyjnych. Do apelu przyłączył się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz samorząd lekarzy i lekarzy dentystów.

Minister podkreśliła w styczniu, że nie ma odwrotu i elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-system  

POLECAMY W SERWISACH