PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Elektroniczna dokumentacja medyczna: według przepisów za trzy miesiące, a w praktyce?

ŁS
02-05-2014, 09:39
Elektroniczna dokumentacja medyczna: według przepisów za trzy miesiące, a w praktyce? Elektroniczna dokumentacja medyczna: według przepisów za trzy miesiące, a w praktyce? (źródło: Fotolia/PTWP)
Od 1 sierpnia 2014 r. podmioty wykonujące działalność leczniczą będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej – tak stanowi prawo. Odroczymy ten obowiązek do 2017 roku – deklarowali w mediach wielokrotnie przedstawiciele resortu zdrowia. Skoro tak, to dlaczego brak niezbędnych do tego zmian legislacyjnych? – pyta Naczelna Rada Lekarska.

W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej oraz deklaracjami w mediach na temat odroczenia wejścia w życie tego obowiązku do 2017 r. Maciej Hamankiewicz,  szef samorządu lakarskiego zwrócił się z apelem do Ministra Zdrowia o niezwłoczne zintensyfikowanie prac legislacyjnych.

- Prace legislacyjne w tym zakresie do dziś nie wyszły poza fazę prac nad projektem założeń podczas gdy do wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pozostały jedynie 3 miesiące - przypomina Maciej Hamankiewicz.

NRL zwraca uwagę, że zamiar Ministerstwa Zdrowia przesunięcia tego terminu do 2017 r. znalazł wyraz w projekcie założeń do projektu ustawy zmieniającej ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który w tym zakresie został pozytywnie zaopiniowany przez Naczelną Radę Lekarską już we wrześniu 2013 r.

Maciej Hamankiewicz przypomina, iż następnie Ministerstwo postanowiło dokonać zmiany terminu wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej poprzez zmianę ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewidzianą w projekcie założeń datowanym na 17 stycznia 2014 r.

- Opóźnienie terminu wejścia w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej uważamy za zasadne. Tym bardziej dziwi fakt, że Pan Minister dostrzegając i rozumiejąc problem nie dokonał jeszcze tej niezbędnych zmian legislacyjnych - pisze Maciej Hamankiewicz.

NRL uważa, że brak rozwiązań legislacyjnych doprowadził do niepotrzebnego chaosu w ochronie zdrowia i podważa zaufanie obywateli do prawa i państwa.

- Z uwagi na fakt, iż stosowna zmiana treści ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia musi przejść pełny proces legislacyjny i wejść w życie w okresie najbliższych trzech miesięcy proszę o nadanie tej sprawie priorytetowego charakteru - napisał szef NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH