PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekspert: ministerialna wizja zawodu technika dentystycznego, z gruntu chybiona

smn
21-02-2018, 09:28
Ekspert: ministerialna wizja zawodu technika dentystycznego, z gruntu chybiona Dyskusja na temat kompetencji zawodowych technika dentystycznego (fot. pixabay)
Technik dentystyczny musi mieć zdolności manualne z pogłębioną znajomością technologii medycznych, sporą wiedzę techniczną z zakresu materiałoznawstwa i biomechaniki. Jednak zmiany, jakie planuje resort zdrowia w ustawie o zawodzie technika dentystycznego i zawodzie specjalisty ds. techniki dentystycznej, dawałyby mu uprawnienia do wykonywania czynności klinicznych, a to budzi grozę!

Prof. Teresa Sierpińska, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej odniosła się negatywnie do projektu ustawy, jej zasadniczy zarzut dotyczy poszerzenia uprawnień techników dentystycznych o samodzielne wykonywanie czynności zabiegowych w jamie ustnej pacjenta. To bowiem stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Studia licencjackie umożliwiają opanowanie technik dentystycznych, poznanie nowych materiałów i skomplikowanych technologii, lecz nie zastępują studiów medycznych, których ukończenie jest elementarnym warunkiem nabycia uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom, mówi prof. Teresa Sierpińska w rozmowie z Gazetą Lekarską.

Tymczasem zawód technika dentystycznego można wykonywać już po ukończeniu dwuletniej szkoły pomaturalnej. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Zawód technika dentystycznego wymaga wysokich kwalifikacji, które umożliwią mu świadome wykonywanie zadań, a także dobrą współpracę z całym zespołem medycznym, czyli protetykiem, asystentką i higienistką stomatologiczną. Stąd do wykonywania tego zawodu konieczna jest matura, a co więcej kształcenie nie powinno odbywać się w systemie zaocznym, a tym bardziej e-learningowym.

Duże zastrzeżenia budzi też propozycja, by technicy dentystyczni mogliby zajmować się leczeniem schorzeń błon śluzowych jamy ustnej. Te choroby wymagają bowiem tak szerokiej wiedzy z dziedziny medycyny ogólnej i periodontologii, że nawet kształcenie na poziomie studiów pierwszego stopnia nie obejmuje potrzebnych wiadomości.

Więcej: gazetalekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
technik dentystyczny   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH