PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Eksperci podpowiadają jak stosować przepisy rozporządzenia o zapobieganiu zranieniom

informacja prasowa
18-02-2014, 07:52
Eksperci podpowiadają jak stosować przepisy rozporządzenia  o zapobieganiu zranieniom Eksperci podpowiadają jak stosować przepisy rozporządzenia o zapobieganiu zranieniom
Polskie Towarzystwo Lekarzy Epidemiologów i Chorób Zakaźnych wydało przewodnik, który ma ułatwić poruszanie się po przepisach rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Przypominamy, że rozporządzenie obowiązuje od połowy 2013 r. Poradnik powstał przy współpracy z Pracodawcy RP, patronat objął Główny Inspektor Sanitarny oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie oddział w Łodzi.

Zranienia ostrymi narzędziami, których ofiarami jest personel medyczny, są jednym z nierozwiązanych problemów polskiej służby zdrowia. Statystyki pokazują, że w Polsce dochodzi niemal do 100 zakłuć dziennie. Rozporządzenie nakłada (głównie na pracodawców) szereg obowiązków, których należy przestrzegać, aby móc skutecznie przeciwdziałać zjawisku ekspozycji zawodowej i narażeniu pracowników na zakłucia.

Wydawnictwo „Zakłucia ostrymi narzędziami" ma na celu przybliżenie obowiązujących przepisów oraz pokazanie, w jaki sposób należy je wdrożyć w każdej placówce medycznej. Zawiera też gotowe wzory raportu oceny ryzyka w miejscu pracy, który pracodawcy są zobligowani przygotować do 28 lutego br., a także w każdym przypadku wystąpienia incydentu zranienia ostrym narzędziem w placówce medycznej.

- Chcemy przybliżyć wszystkim zainteresowanym przepisy rozporządzenia. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy leżą w interesie zarówno pracodawców jak i pracowników. Jeżeli obie strony potraktują tę zasadę poważnie i odpowiedzialnie to mamy szansę przybliżyć się do standardów światowych, jeśli chodzi o kompleksowe podejście do zagadnień związanych  z profilaktyką i postępowaniem poekspozycyjnym - uważa prof. Andrzej Gładysz, jeden z autorów wydawnictwa.

Poradnik można otrzymać drogą mailową pisząc na adres zon@onboard.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH