PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

EDM: jak ją przechowywać i zabezpieczać

ms
27-02-2017, 07:00
EDM: jak ją przechowywać i zabezpieczać Daniel Anweiler (foto: archiwum)
Tu potrzebny jest zdrowy rozsądek, ponieważ przepisy nie do końca tłumaczą w jaki sposób postępować z elektroniczną dokumentacją medyczną - ocenia adwokat Daniel Anweiler, specjalista w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych.

Głównym przedmiotem troski powinien być nośnik danych. Ma być taki, który nie ulegnie zniszczeniu z upływem czasu. Niestety  awaryjność nośników danych jest obecnie większa niż 10 lat temu. Cyfrowe archiwum wymaga więc ciągłej opieki. Regularnego tworzenia kopii zapasowych, które staje się tak samo ważne, jak ciągłe kopiowanie już zarchiwizowanych danych na nowe nośniki, na wypadek gdyby stare przestały w pewnym momencie działać.

Jeśli dane przechowywane są na serwerach, to okresowe przeglądy oraz stałe utrzymanie ich i serwis powinny być na porządku dziennym. Także przenoszenie danych ze starych serwerów na nowe należy wykonywać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi dokumentacji medycznej.
Ważne jest też, aby przy przenoszeniu danych sprawdzać czy wszystko zostało przeniesione i odpowiednio zapisane oraz zabezpieczone.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj programu, w którym dokumentacja medyczna jest zapisywana. Należy wybrać taki, który nawet po upływie kilkunastu lat pozwoli na jej bezproblemowe odczytanie bez pomocy informatyków, radzi Daniel Anweiler.

Daniel Anweiler – adwokat w Kancelarii Adwokackiej ZUBEK GATNER ANWEILER
z siedzibą w Katowicach i Krakowie. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów medycznych oraz rozwiązywaniem problemów powstających na styku medycyny i prawa. Prowadzi blog prawniczy o sporządzaniu, przechowywaniu i udostępnianiu dokumentacji medycznej w placówkach służby zdrowia.
www.dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH