PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

EDM bez tajemnic: tworzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej

szaft
27-01-2014, 07:58
EDM bez tajemnic: tworzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej EDM bez tajemnic: tworzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej (Fot. Fotolia/PTWP)
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia udostępniło do konsultacji wytyczne i rekomendacje dla usługodawców w zakresie budowania i stosowania systemu bezpiecznego przetwarzania elektronicznej dokumentacji medycznej. Informacje są przeznaczone dla usługodawców podejmujących decyzję dotyczącą wyboru rozwiązania wykorzystywanego do elektronicznego przetwarzania dokumentacji medycznej, w tym decyzję dotyczącą sposobu zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Sprawdzamy jakie praktyczne informacje dla właścicieli praktyk dentystycznych znajdują się w dokumencie.

Zgodnie z założeniami systemu - utrwalenie dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej polega na zastosowaniu odpowiednich do liczby danych i zastosowanej technologii rozwiązań technicznych zapewniających przechowywanie, używalność i wiarygodność dokumentacji znajdującej się w systemie informatycznym co najmniej do upływu okresu przechowywania dokumentacji.

Pierwszym krokiem elektronicznego „utrwalania" dokumentacji medycznej jest tworzenie wpisów w postaci Jednostkowych Danych Medycznych w systemach dziedzinowych lub bezpośrednio w systemie EDM.

- Zgodnie z ogólnie przyjętym standardem funkcjonalności, systemy dziedzinowe wspierające zarządzanie placówkami medycznymi dzielą się na cześć „szarą" oraz na cześć „białą". Do części „szarej" na ogół zalicza się moduły administracyjno-finansowe dotyczące zarządzania kadrami, zasobami finansowymi i rzeczowymi, księgowość, rozliczenia itp. W tak rozumianej części „szarej" nie są przechowywane Jednostkowe Dane Medyczne - wyjaśnia CSIOZ.

Cześć „biała" interpretowana jest jako cały szereg funkcjonalności (modułów) lub osobnych programów wykorzystywanych bezpośrednio przy realizowaniu procesu leczniczego (np. rejestracja danych pacjentów, planowanie wizyt, obsługa pracy lekarza w gabinecie, wystawianie skierowań, zleceń, zwolnień itp.) i stanowi podstawowe repozytorium, w którym tworzone są Jednostkowe Dane Medyczne.

W placówkach szpitalnych funkcjonalność części „białej" rozbita jest na różne podsystemy. W przypadku mniejszych placówek medycznych np. indywidualnych praktyk lekarskich nie są zazwyczaj wykorzystywane zintegrowane systemy do zarządzania placówką. 

Przetwarzanie danych medycznych odbywa się tutaj w postaci papierowej lub z wykorzystaniem prostych narzędzi informatycznych np. edytorów tekstu lub arkuszy kalkulacyjnych. System EDM powinien tutaj pełnić rolę zarówno narzędzia gromadzącego dane medyczne jak i generującego i przechowującego Elektroniczną Dokumentację Medyczną.

W kolejnych odcinkach sprawdzimy założenia CSIOZ m.in. do:
- dodawania wpisów do EDM
- autoryzacji EDM
- przechowywania EDM

Na podstawie "Wytyczne, zasady i rekomendacje dla usługodawców w zakresie budowy i stosowania systemu bezpiecznego przetwarzania elektronicznej dokumentacji medycznej"

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH