PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

E-zwolnienia nie działają! - alarmuje poseł Arkadiusz Marchewka

kan
14-03-2018, 09:45
E-zwolnienia nie działają! - alarmuje poseł Arkadiusz Marchewka Nic nie wskazuje, by system był w pełni gotowy do wprowadzenia e-zwolnień (fot. pixabay)
Wystawianie e-zwolnień trwa dłużej niż na papierze. Zaniepokojony tą sytuacją poseł Arkadiusz Marchewka, zwraca uwagę, że zostało niewiele czasu do wycofania tradycyjnej formy zwolnień.

Od 1 lipca 2018 r. lekarze i lekarze dentyści będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w sposób elektroniczny za pośrednictwem systemu komputerowego. Wyeliminowane zostaną zwolnienia wystawiane na papierze. Przeprowadzenie informatyzacji wystawiania zwolnień chorobowych niesie za sobą konieczność dostosowania gabinetów lekarskich do wymagań sprzętowych systemu, a zatem w każdym gabinecie lekarz powinien dysponować komputerem podłączonym do Internetu. Odpowiedni sprzęt przydatny będzie także lekarzowi podczas wizyt domowych, a skoro tak, to system powinien pracować także na urządzeniach mobilnych.

Nic jednak nie wskazuje na to, by zmiana sprawnie została przeprowadzona, gdyż wciąż nieprzygotowanych jest zarówno wiele gabinetów lekarskich, jak i sam system Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który działa nie bez trudności. Przede wszystkim problemem jest zbyt długi czas wystawienia e-zwolnień za pomocą platformy ZUS. Logowanie i wypełnianie druków zajmuje kilka minut na jednego pacjenta. Poprawnie nie działa też system wysyłania SMS-ów w celu weryfikacji logowania: czasem lekarz nawet dopiero po godzinie dostaje SMS-a z kodem weryfikującym dopuszczenie do systemu. Rozwiązaniem mogłoby być logowanie się do systemu e-zwolnień za pomocą aplikacji gabinetowych (bez konieczności wchodzenia na portal ZUS) działających w przychodniach. To skróciłoby kilkakrotnie czas wystawienia zwolnienia. Wiele aplikacji gabinetowych nie ma jednak odpowiednich modułów do takich prac i w rezultacie nie działają, wskazuje poseł w interpelacji do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pod koniec stycznia 2018 r. minister Elżbieta Rafalska stwierdziła, że „jest daleki stopień zaawansowania przygotowania wdrożenia tego sytemu”, więc poseł  Arkadiusz Marchewka ma wiele pytań do minister.

Co już zrobiono w celu wdrożenia systemu e-zwolnień lekarskich, a co jeszcze pozostało do zrobienia w tej kwestii ze strony organów władzy publicznej? 
Jak konkretnie Ministerstwo będzie dążyć do tego, aby po 1 lipca 2018 r. wszyscy lekarze mieli sprzęt odpowiedni do wystawiania zwolnień chorobowych?
Czy rozważane jest przesunięcie terminu wdrożenia obowiązku używania systemu ZUS do wystawiania e-zwolnień lekarskich?
Czy zostaną stworzone i wdrożone odpowiednie moduły do aplikacji gabinetowych, aby wystawianie e-zwolnienia zajmowało mniej czasu?
Dlaczego system wysyłania SMS-ów weryfikacyjnych działa wadliwie i SMS-y wysyłane są z dużym opóźnieniem?
Dlaczego system informatyczny do wystawiania e-zwolnień jest na tyle skomplikowany, że wystawienie zwolnienia zajmuje więcej czasu niż na papierze?
Czy system e-zwolnień zostanie dostosowany do urządzeń mobilnych takich jak iPady używane podczas wizyt domowych?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
e-system   sejm   zwolnienie od dentysty  

POLECAMY W SERWISACH