PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

e-dokumentacja: NRL bierze w obronę dentystów

ms
09-04-2018, 08:02
e-dokumentacja: NRL bierze w obronę dentystów Veto NRL w sprawie dokumentacji elektronicznej (foto: pixabay)
Prezydium NRL uważa, że świadczeniodawcy realizujący leczenie stomatologiczne powinni być wyłączeni z obowiązku prowadzenia od 1 stycznia 2019 r. dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej.

Apel Prezydium NRL w tej sprawie wystosowany został 6 kwietnia 2018 r. Czytamy w nim m.in.: środowisko lekarzy dentystów zgłasza, że jeśli z obowiązku określonego w § 10a rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (wymóg prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej – przyp. red.) wyłączeni są świadczeniodawcy realizujący umowę w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, wykonujący działalność leczniczą w formie praktyki indywidualnej – to tym bardziej z wyłączenia powinni korzystać świadczeniodawcy udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego.

W ocenie samorządu lekarskiego wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej jest poważnym przedsięwzięciem dla każdego podmiotu wykonującego działalność leczniczą, wymaga dużego nakładu czasu i środków finansowych.

Prezydium NRL uważa, że obowiązek ten powinien być wprowadzony w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, a nie w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które jest dedykowane podmiotom, świadczącym usługi zdrowotne w ramach kontraktu z NFZ.

Prezydium NRL przestrzega, że w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest czymś innym niż zdefiniowana w ustawie z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia „elektroniczna dokumentacja medyczna”, a to może potęgować chaos oraz dezinformację wśród lekarzy i lekarzy dentystów oraz podmiotów leczniczych.

Apel nr 4/18/P-VII

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dokumentacja medyczna   NRL  

POLECAMY W SERWISACH