• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń

    najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dziecko u dentysty - co ze zwolnieniem z lekcji?

NFZ/szaft
16-09-2014, 14:04
Dziecko u dentysty - co ze zwolnieniem z lekcji? NFZ: usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole nie wymaga zaświadczeń lekarskich (fot. Fotolia/PTWP)
Czy lekarz dentysta ma obowiązek wypisać zaświadczenie o wizycie dziecka, które stanowiłoby usprawiedliwienie nieobecności w szkole i czy ma prawo pobrać za to opłatę?

Z odpowiedzią śpieszą prawnicy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przypominają, że usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole nie wymaga zaświadczeń lekarskich a ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie przewiduje wystawiania tego rodzaju zaświadczeń.

- Za wydawanie zaświadczeń lekarskiego na życzenie pacjenta lekarz może pobrać opłatę w przypadkach o ile nie mieści się to w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy - informuje NFZ.

Artykuł 16 ust 1 stanowi, że orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie świadczeniobiorcy, jeżeli nie są one związane z:
- dalszym leczeniem,
- rehabilitacją,
- niezdolnością do pracy,
- kontynuowaniem nauki,
- uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku,
- dla celów pomocy społecznej,
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- orzecznictwa o niepełnosprawności,
- uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
- ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.