PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Działalność w formie spółki cywilnej i własna firma to dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne

ms
23-08-2017, 08:40
Działalność w formie spółki cywilnej i własna firma to dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne Jakie składki zdrowotne (foto: pixabay)
Każda osoba fizyczna, a więc także dentysta, prowadząc działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki cywilnej zobowiązana jest do opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne z obu tych tytułów – podaje lubelski OW NFZ w Lublinie.

Zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2016.1793 z późn. zm.) w sytuacji gdy ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w art. 82 ust 5 ustawy o świadczeniach, to składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Odrębnym rodzajem działalności jest działalność w formie spółki cywilnej oraz działalność gospodarcza prowadzona indywidualnie (art. 82 ust 5 pkt 1 i 9 ustawy o świadczeniach).

Nieprawidłowe jest twierdzenie, iż sam fakt, że działalność gospodarcza prowadzona indywidualnie oraz jako wspólnik spółki cywilnej jest rozpatrywana łącznie w kontekście przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych oraz o swobodzie działalności gospodarczej - oznacza zawsze jeden tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Pogląd taki nie uwzględnia przepisów art. 82 ust 3 i 5 ustawy o świadczeniach, rozróżniających powyższe tytuły jako podstawy do uiszczania składki na ubezpieczenie zdrowotne mających na względzie kryterium uzyskiwania przychodu.

Dlatego w przypadku, gdy osoba prowadząca jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą oraz działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej uzyskuje przychody z obydwu rodzajów działalności – to jest zobowiązana odprowadzać składkę na ubezpieczenia zdrowotne odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Stanowisko OW NFZ w Lublinie 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OW NFZ w Lublinie   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH