PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Działalność gospodarcza podczas urolopu wychowawczego

kan
15-09-2016, 09:41
Działalność gospodarcza podczas urolopu wychowawczego Własna firma i urlop wychowawczy (fot. pixabay)
Czy dentystka na urlopie wychowawczym może założyć działalność gospodarczą? A jeśli, to na jakich warunkach?

Urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi, by mógł osobiście opiekować się dzieckiem. Jednak Kodeks pracy dopuszcza od tej zasady wyjątek. W tym czasie można podjąć pracę zarobkową albo inną działalność (również naukę), jeżeli nie wyklucza to możliwości wychowywania dziecka. Wolno więc także założyć własną firmę.

Opiekuj się i zarabiaj
Przepisy nie mówią, ile czasu należy poświęcać osobiście dziecku. Nie ma sztywnych reguł, to kwestia indywidualna. Mechanizmy kontroli sprawowania  opieki nad dzieckiem są słabe i raczej nie należy się obawiać, że coś wykażą – pisze Arkadiusz Jóźwik na swoim blogu prawodlastomatologow.pl.

Teoretycznie pracodawca może jednak odwołać pracownika z urlopu i nakazać stawienie się w pracy, jeśli opieka nad dzieckiem sprawowana nie jest. Tyle że przepisy Kodeksu pracy nie obligują nikogo do informowania pracodawcy o rozpoczęciu działalności w czasie urlopu wychowawczego.

Jest  jedno ale...
Wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej pracownik zaczyna podlegać ubezpieczeniom społecznym (składka emerytalna, rentowa, wypadkowa i ubezpieczenie zdrowotne). I tu kryje się pewien szkopuł - tzw. ustawa o ZUS obliguje do poinformowania płatnika składek, że w czasie urlopu wychowawczego pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu niż urlop wychowawczy. Taka informacja może być wysłana do firmy, bowiem na urlopie wychowawczym płatnikiem składek jest pracodawca.

Podczas urlopu wychowawczego składki emerytalne, rentowe i zdrowotne finansuje Skarb Państwa za pośrednictwem ZUS. Płatnik składki jedynie oblicza, a ZUS płaci. Samo przebywania na wychowawczym jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych. To pomoc państwa wobec osób niepracujących zawodowo z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, pod warunkiem, że nie mają one innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Po założeniu własnej firmy trzeba zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i opłacać z tego tytułu stosowne składki, na zasadach ogólnych. W rezultacie bezkosztowy tytuł ubezpieczenia w postaci przebywania na urlopie wychowawczym wygasa – wyjaśnia Arkadiusz Jóźwik.

Więcej: prawodlastomatologow.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   kodeks pracy  

POLECAMY W SERWISACH