PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dylematy dentysty: VAT większy i co dalej?

27-02-2013, 00:18
Dylematy dentysty: VAT większy i co dalej? (foto: sxc.hu)
Dylematy dentysty: VAT większy i co dalej? (foto: sxc.hu)
Powraca kwestia obniżonej stawki VAT na sprzęt medyczny i wyroby farmaceutyczne. 8 proc. może zmienić się w 23 proc., bo za takim rozwiązaniem optuje Komisja Europejska. O ile Polska nie pochyli się nad tym postulatem to jeszcze w I połowie 2013 r, sprawa obniżonego podatku trafić może do Trybunału Sprawiedliwości UE. Kłopoty zaczną się nie tylko dla dentysty, jego pacjentów, ale także, a może przede wszystkim, dla dostawców sprzętu i materiałów medycznych.

Co na to Ministerstwo Finansów? Analizuje sytuację i prawdopodobnie w połowie marca wiadomo będzie czy Polska wywiesi białą flagę, czy będzie walczyć o dotychczas obowiązujące stawki.
Sytuację, i to na początku lutego, przeanalizowała już Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED.
W opinii OIGWM POLMED, wyłączenie możliwości stosowania obniżonej, 8 proc. stawki VAT na większość wyrobów medycznych uderzy we wszystkich uczestników rynku medycznego. Takie ograniczenie niekorzystnie wpłynie nie tylko na sytuację polskich producentów i dystrybutorów tych wyrobów, ale przede wszystkim pacjentów.
Anna Janczewska Radwan, prezes OIGWM Polmed zastanawia się co miałby zrobić inwestor, który ma odroczony termin płatności do zakończenia procesu inwestycyjnego. W przypadku podniesienia stawki VAT powstaje pytanie kto poniesie te dodatkowe, nieprzewidziane przy zawieraniu umowy, koszty.
Kondycja finansowa wielu polskich placówek leczniczych jest bardzo trudna, a podwyższenie stawki VAT o 15 proc. oznaczać będzie dodatkowe obciążenia, jakimi będą wyższe koszty zakupu aparatury i innych wyrobów medycznych niezbędnych do funkcjonowania alarmuje POLMED.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   podatki   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH