PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwie oferty w jednym postępowaniu konkursowym - to powód ich odrzucenia

ms
03-01-2017, 08:42
Dwie oferty w jednym postępowaniu konkursowym - to powód ich odrzucenia NSA w Warszawie (źródło: Google Maps)
Świadczeniodawca nie może złożyć kilku ofert w jednym postępowaniu konkursowym. Dyrektor OW NFZ takie oferty wykluczył, a WSA i NSA odrzuciły skargę spółki, realizującej usługi stomatologiczne.

Spółka, świadcząca usługi stomatologiczne, nie wykazała, że złożenie przez nią w jednym postępowaniu więcej niż jednej oferty, dotyczącej danego przedmiotu postępowania, powinno być traktowane jak brak formalny oferty.

WSA, a później NSA przypomniały, że zgodnie z § 14 zarządzenia nr 57/2013/DSOZ prezesa NFZ z 2 października 2013 r., oferent uprawniony jest do złożenia w danym oddziale Funduszu tylko jednej oferty dotyczącej określonego przedmiotu postępowania. Spółka, składając dwie oferty, nie spełniła tego wymogu.

Sędziowie nie uznali argumentu skarżącej spółki, iż prezes OW NFZ źle zinterpretował art. 149 ust. 1 pkt 6 u.ś.o.z., uznając, że złożone oferty nie były wobec siebie alternatywne. Zgodnie z tym przepisem bowiem odrzuca się ofertę, jeżeli świadczeniodawca złożył ją jako alternatywną.

Wskazane artykuły nie określają jednak jaką ofertę należy uznać za alternatywną, dlatego nawet nieprawidłowe przyjęcie, że oferty są (lub nie są) alternatywne - nie stanowi o popełnionym błędzie przez prezesa NFZ. W ocenie NSA, złożone przez skarżącą spółkę oferty, nie były jednak ofertami alternatywnymi. Co dokładnie wywiódł sąd I instancji.

Ostatecznie NSA uznał, że oferty skarżącej spółki sąd I instancji odrzucił słusznie i to niezależnie od tego, na którym etapie postępowania konkursowego do ich odrzucenia doszło. 

Sygn. akt. NSA II GSK 1184/15 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ofert konkursowe  

POLECAMY W SERWISACH