• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dostęp do dokumentacji medycznej, a praktyki stomatologiczne

ŁS
30-12-2014, 10:26
Dostęp do dokumentacji medycznej, a praktyki stomatologiczne Student stomatologii powinien mieć upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną pacjenta (fot. Fotolia/PTWP)
Student stomatologii nie ma upoważnienia ex lege do przetwarzania danych w dokumentacji medycznej np. podczas praktyk zawodowych. - Interpretacja przepisów nie pozwala jednak na jednolite wnioski – uważa mec. Michał Kozik, radca prawny Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zdaniem Michała Kozika, ustawa o ochronie danych osobowych zezwala na przetwarzanie danych medycznych w celu: ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych lub leczenia pacjentów przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych.

- Byłbym skłonny nazwać studenta taką osobą, ale inne interpretacje są także możliwe - mówił prawnik podczas dyskusji dotyczącej kształcenia dentystów zorganizowanej przez Komisję Kształcenia NRL.

Michał Kozik stoi na stanowisku, że studenci mogą przetwarzać dane wrażliwe w dokumentacji medycznej, jednak nie ex lege. Jego zdaniem konieczne jest upoważnienie w trybie ustawy o ochronie danych osobowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH