PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna - żelazny dowód niewinności

18-03-2013, 00:01
Dokumentacja medyczna - żelazny dowód niewinności (foto: sxc.hu)
Dokumentacja medyczna - żelazny dowód niewinności (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta, realizując leczenie, niezbyt przykładał się do prowadzenia dokumentacji medycznej. Sam sobie jest winien.

Okazało się bowiem, że pacjentka niezadowolona z pracy lekarza dentysty, nie tylko nie zapłaciła za całą usługę, ale miała pretensje do lekarza, że ten naraził ją na nieuzasadnione wydatki.

Sprawa oparła się o Okręgowy Sąd Lekarski, który zasądził wobec dentysty karę upomnienia. Przyczyną takiego właśnie wyroku był fakt, iż lekarz w zasadzie nie prowadził dokumentacji medycznej. Przeprowadzane zabiegi nie były opisywane, nie było śladu po decyzjach wykonania prac protetycznych po raz pierwszy, po raz drugi, a nawet po raz trzeci.

Pacjentka twierdzi, że most musiał być wykonany kilka razy, bo po prostu za pierwszym i drugim razem wynik pracy był nie do przyjęcia. W takiej sytuacji pacjentka zapłaciła tylko za trzeci most, lekarz z kolei domagał się zapłaty za całość wykonanej roboty.

OSL nie wnikał zbytnio po której stronie leżała prawda, po stronie pacjentki, który twierdziła, że dentysta dwukrotnie źle wykonał robotę, czy po stronie lekarza, który utrzymywał, że zmiany były konieczne, gdyż pacjent ciągle zmieniał zdanie na temat tego w jaki sposób miał być wykonany most.

W ocenie sądu lekarskiego nie budził wątpliwości fakt, że doszło do naruszenia dóbr osobistych pacjenta, bo oczywistym jest fakt, że brak dokumentacji medycznej przemawia na korzyść pacjentki i nie powinno być tak, że to co nie zapisane może świadczyć o prawidłowym postępowaniu lekarza dentysty.

Skrupulatnie prowadzona dokumentacja medyczna jest głównym dowodem prawidłowego postępowania lekarza dentysty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH