PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna w formie aktu notarialnego

en
28-09-2016, 09:32
Dokumentacja medyczna w formie aktu notarialnego Udostępnianie dokumentacji medycznej bywa zawiłe (fot. pixabay)
Czasami kwestie związane z udostępnianiem dokumentacji medycznej są dość zawiłe. Radca prawny dr Marek Koenner wyjaśnia te trudniejsze przypadki.

Upoważnienie jako akt notarialny
Upoważnienie do wydania dokumentacji medycznej, jeśli nie zostało udzielone w obecności pracownika medycznego, to zweryfikowanie osoby, która go udzieliła nie jest możliwe. Dlatego upoważnienie to powinno mieć formę aktu notarialnego! 

Firma ubezpieczeniowa żąda dokumentacji
W przypadku, gdy ubezpieczyciel występuje z wnioskiem o dokumentację medyczną musi udowodnić, że pacjent zgadza się na jej udostępnienie. Jeśli dentysta nie otrzyma zgody pacjenta, nie może dokumentacji wydać.

Sprawa w sądzie
Jeśli sąd występuje o wydanie dokumentacji medycznej, często robi to w sposób niejasny, nieprecyzyjny. Lekarz nie jest w stanie stwierdzić, o które dokumenty chodzi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wystosować do sądu prośbę o szczegółowe określenie żądania.

Dokumentacja medyczna jak tarcza
Nigdy nie należy zaniedbywać dokładnego sporządzania dokumentacji medycznej. Jeśli bowiem pacjent, z jakiegoś powodu, nie złoży oświadczenia, że zgadza się na leczenie, to rzetelna dokumentacja medyczna nie broni medyka przed zarzutami o błąd lekarski.

Więcej: znamswojeprawo.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent   dentysta   dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH