PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna udostępniana także na podstawie ustnego upoważnienia

ws
12-02-2016, 08:07
Dokumentacja medyczna udostępniana także na podstawie ustnego upoważnienia Dokumentacja medyczna także bez upoważnienia na piśmie (foto: pixabay)
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokował 9 lutego 2016 r., że udostępnienie dokumentacji medycznej osobie upoważnionej (np. w postaci kopii) powinno być możliwe także na podstawie ustnego upoważnienia pacjenta.

Kwestię tę rozpatrywał NSA (w wyniku skargi kasacyjnej jednej z nyskich przychodni złożonej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego). WSA oddalił bowiem skargę tej przychodni na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie stosowania przez placówkę praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej.

Przychodnia wymagała od pacjentów pisemnych upoważnień, na podstawie których zapewniała dostęp do dokumentacji medycznej wskazanym w pismach osobom.

NSA potwierdził stanowisko RPP, wskazując, że jeśli przepisy prawa nie określają formy danego zachowania, to podmioty lecznicze nie mogą nakładać nowych obowiązków na pacjentów. - Z żadnego przepisu nie wynika, aby upoważnienie do dokumentacji medycznej musiało być udzielone w formie pisemnej. Dlatego podmiot leczniczy musi dopuścić możliwość takiego upoważnienia również w formie ustnej - stwierdzili sędziowie NSA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   rzecznik praw pacjenta   dokumentacja medyczna   NSA  

POLECAMY W SERWISACH