PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna: restrykcje w wypożyczaniu i tańsze kopiowanie?

ms
06-05-2016, 12:01
Dokumentacja medyczna: restrykcje w wypożyczaniu i tańsze kopiowanie? Kserowanie dokumentacji medycznej jest za drogie? (foto; pixabay)
Prawo w zakresie udostępniania dokumentacji medycznej trzeba zmienić, w tym wysokie opłaty za jej kopiowanie - nawołuje poseł Daniel Milewski. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

- Pacjenci ubiegający się o wydanie dokumentacji medycznej spotykają się z informacjami, że koszt uzyskania odpisów i wyciągów to nawet 0,90 zł za jedną stronę kserokopii. Kiedy jednak historia choroby jest obszerna, koszty uzyskania kopii dokumentacji znacznie rosną, nawet do kilkuset złotych za całość – wylicza poseł Daniel Milewski i pyta ministra zdrowia czy przewiduje zniesienie opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej pacjenta?

Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia uważa, że odstąpienie od pobierania opłaty za sporządzenie kopii dokumentacji medycznej nie wydaje się zasadne. Miałoby to negatywne skutki dla podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, które ponoszą z tego tytułu określone koszty (czas pracy personelu, koszty materiałów i urządzeń).

Wiceminister przyznał jednak, że z uwagi na fakt, iż obowiązujące rozwiązania nie uwzględniają w optymalny sposób słusznych interesów zarówno pacjentów, jak i podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych - podjęte zostały prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w tym zakresie.

Planowane jest ograniczenie możliwości wypożyczania oryginału dokumentacji medycznej, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu opłaty za udostępnienie jej kopii.

Piotr Warczyński wyjaśnił jednocześnie, że sposoby udostępniania dokumentacji medycznej określone są w art. 27 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186). Jednym z nich jest sporządzenie kopii dokumentacji medycznej, za którą podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobrać opłatę. Maksymalną wysokość opłaty określa ustawa i obecnie nie może ona przekroczyć 0,80 zł za jedną stronę.

Prawdą jest, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może odstąpić od pobrania opłaty z tytułu udostępnienia dokumentacji medycznej, jednak nie odbywa się to automatycznie. Na wniosek pacjenta, każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana i w uzasadnionych przypadkach podmiot może zwolnić pacjenta z takiej opłaty.

Jednocześnie ustawa dopuszcza możliwość nieodpłatnego wypożyczenia pacjentowi oryginału dokumentacji medycznej, np. w celu tańszego sporządzenia jej kopii w punkcie ksero czy w domu. Oryginał po wykorzystaniu należy zwrócić do podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dokumentacja medyczna   prawa pacjenta  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.