PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna nierówna paragonowi fiskalnemu

29-01-2013, 01:00
Dokumentacja medyczna nierówna paragonowi fiskalnemu (fot. sxc.hu)
Dokumentacja medyczna nierówna paragonowi fiskalnemu (fot. sxc.hu)
Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta nie jest wystarczającą gwarancją, że obroty z prowadzonej działalności leczniczej będą ujęte w rozliczeniu podatkowym uważa resort finansów.

W grudniu 2012 r. Maciej Hamankiewicz przypomniał, że każdy lekarz jest obowiązany prowadzić dokumentację medyczną, dlatego w pewnym sensie każda usługa zdrowotna jest ewidencjonowana zarówno co do osoby pacjenta, jak i zakresu udzielonych świadczeń. Szef samorządu przekonywał ministra finansów, że obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej jest wystarczającą gwarancją, że obroty z prowadzonej działalności leczniczej będą ujęte w rozliczeniu podatkowym.

Dokumentacja medyczna to nie paragon

Z prezesem NRL nie zgadza się Maciej Grabowski, wiceminister finansów. W jego opinii obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta nie jest wystarczającą gwarancją, że obroty z prowadzonej działalności leczniczej będą ujęte w rozliczeniu podatkowym. Przypomniał, że zgodnie z prawem, lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, które uzyskał w związku z wykonywaniem zawodu a dokumentacja medyczna nie może i nie spełnia wymogów ewidencji podatkowej.

Taka interpretacja z kolei nie znalazła uznania samorządu lekarskiego. - Stanowisko Ministerstwa Finansów, które deprecjonuje znaczenie dokumentacji medycznej jest nieprzekonujące. Trudno zakładać, że lekarz, który dokumentuje na piśmie fakt udzielenia świadczenia zdrowotnego będzie jednocześnie skłonny ukrywać fakt wykonania usługi w dokumentacji podatkowej uważa Maciej Hamankiewicz.

Paragon chroni pacjenta

MF przypomina jednocześnie, że obowiązek używania kas ma również znaczenie z punktu widzenia ochrony interesów ekonomicznych konsumenta. Rejestracja transakcji powoduje, że dokument otrzymany przez konsumenta, zawiera dane dotyczące transakcji, które umożliwiają: identyfikację kontrahenta, dochodzenie uprawnień z tytułu reklamacji, ochronę jego interesów, i to niezależnie od tego, czy zarejestrowana sprzedaż wiąże się z realną zapłatą kwoty podatku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH